DoğrulamaKültür Sanat

Görsel, Afgan Grafiti Sanatçısı Shamsia Hassani’ye mı Ait?

Bulgularımız:

  • Görsel Shamsia Hassani tarafından yapılmadı.
  • The Reporter dergisi için bir reklam ajansı tarafından hazırlanan görüntü, 2018’den bu yana hatalı olarak paylaşılıyor.


İnternette gezinirken enteresan bir fotoğrafa denk geldik. Twitter’da Afgan bir grafiti sanatçısının eseri olduğu açıklamasıyla yayılımda olan bu fotoğraf viral hale gelmiş.

Kullanıcı, Tweet’inde paylaştığı bu fotoğraf ile alakalı şu açıklamaya yer vermiş:

Bu ürpertici fotoğraf, Shamsia Hassani adında bir Afgan sanatçının eseri. 33 yaşında, grafiti sanatçısı ve Kabil Üniversitesi’nde profesör. Eğer paylaşırsak ya da verirsek, bu baskı cehenneminde yaşayan tüm Afgan kadınlarına ses ve görünürlük kazandırmış oluruz…

Diğer kadınların aksine başı açık olan ve kitap okuyan bu kadın fotoğrafını incelemek için Büyüteç tutalım dedik.

Görseli Bir Reklam Ajansı Tasarlamış

Öncelikle fotoğrafın aslını araştırmak için tersine TinEye üzerinden tersine görsel arama yöntemi kullanıyoruz. Böylece konuyu yüzeysel olarak irdelemeye başlıyoruz. Sonuçlarda karşımıza bir interaktif görsel paylaşım sitesi olan Imgur’dan bir web sayfası çıkıyor. Ağustos 2021 tarihli bu web sayfasında bu ve buna benzer bazı görüntülere rastlıyoruz.

Radikalizmi Sorgulamak
Savaşı Sorgulamak
Neo-Nazizm’i Sorgulamak

Fotoğraf “The Reporter” Dergisi’nin  “Radikalizmi Sorgulamak” Mesajını Veriyor

Imgur’da denk geldiğimiz görüntülerde işbu fotoğrafın orijinal halini görüyoruz. Bahse konu kadının yayılımda olan görselin aksine kırmızı kitap tutmuyor. Kadının elinde ABD  “The Reporter” dergisi bulunuyor.

Sitede yer alan açıklamada da söz konusu fotoğraf ve diğer benzer fotoğrafların The Reporter dergisi için profesyonel fotoğrafçı Pavel Hejny’nin hazırladığı belirtiliyor.

Pavel Hejny’nin ismini Google’da aradığımızda, gerçekten de bu fotoğrafları 2018’de dergi için hazırladığı sonucuna ulaşıyoruz. VMLY&R isimli ajans tarafından The Reporter için hazırlanmış olan bu fotoğraf Hejny’nin web sitesinde mevcut.

Grafiti sanatçısı Shamsi Hassani'nin konu ile alakalı bilgilendirici açıklaması.

Anlaşılan fotoğraf o kadar çok amacı dışında yayılmış ki, Afgan sanatçı bu konuyla ilgili açıklama yapmış. Paylaşımına kalın puntolarla “This is NOT my artwork” (Bu benim eserim DEĞİL) yazması güldürüyor açıkçası. Haklı bir isyan neticede…

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu