DoğrulamaTeknoloji - Oyun

Görsel Elon Musk ve Mary Barra’nın Birlikteliğini mi Gösteriyor?

Bulgularımız:

  • Gönderiyi ilk paylaşan kullanıcı, görseli Midjourney AI isimli bir yapay zeka tabanlı görüntü yaratma yazılımı ile oluşturduğunu belirtmiş.

Geçtiğimiz gün yapay zekanın ne kadar yanlış sonuçlara yol açabileceğine dair bir yazı kaleme almıştık. Papa Francis’in beyaz bir mont giydiği görsel viral olmuştu. Tabii yaptığımız basit araştırmalarla birilerinin bunu yapay zeka robotu ile yaptığını ortaya çıkarmıştık. Eh ne demişler, her gördüğüne inanma.

Tuhaf bir paylaşıma da bugün Twitter’da rastladık. Paylaşım, Tesla ve Twitter’ın icra kurulu başkanı Elon Musk’ın General Motors Company’nin CEO’su Mary Barra ile çıktığını iddia ediyordu. Bu sükseli haber tahmin edeceğiniz üzere epey hızlı bir şekilde viral oldu.

Elon Musk ile Mary Barra’nın çıktığını gösterdiği iddiasıyla paylaşımda olan görüntü. (Arşivlenmiş Tweet)

Bu fotoğrafı araştırdık.

Fotoğraf Elon Musk ve Mary Barra’nın Çıktığını mı Gösteriyor?

Öncelikle “Are Elon Musk and Mary Barra dating?” (Türkçesiyle: Elon Musk ile Mary Barra çıkıyor mu?) gibi basit bir arama sonucu yazıyoruz. Ancak herhangi bir anlamlı bulguya rastlamıyoruz. Bunun üstüne Tweet içerisindeki açıklamaya bakıyoruz.

Allyourtech isimli Twitter kullanıcısı bu ve buna benzer fotoğrafları bizzat kendisinin yarattığını belirtiyor.

Elon Musk ve Mary Barra’nın çıktığı iddiasıyla paylaşımda olan görseller.
Elon Musk ve Mary Barra’nın çıktığı iddiasıyla paylaşımda olan görseller. AllYourTech’in cevabı

Ayrıca Musk, bu tweet’e “Ayrıca üstüme o şeyi giymem” şeklinde mizahi bir cevap vermiş.

(Arşivlenmiş Tweet)

Paylaşım sahibi bu fotoğrafları daha önceki iddialarımızda da bahsettiğimiz Midjourney AI yazılımı ile tasarladığını belirtmiş. Gelgelelim bu bilgiye sahip olmasak da, eğer görüntüye detaylıca bakacak olursak, görselde bazı yapay bozulmaları fark ederiz. Bu da yapay zekanın henüz gelişmekte olduğunu gösteriyor.

Büyüteç olarak bu iddiayı şaka maksatlı bir paylaşım olarak görüyoruz. Bakalım bir sonraki Midjourney AI mamülünü gerçek zannedenler neyi paylaşacak merakla bekliyoruz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu