DoğrulamaManşetPolitika

Fotoğraf Kemal Kılıçdaroğlu’nun Annesini mi Gösteriyor?

Bulgularımız:

  • Görüntülerdeki kişi Kemal Kılıçdaroğlu’nun annesi değil, 97 yaşındaki Hayriye Kuzu isimli bir vatandaş.

Türkiye, herkesin bildiği üzere 14 Mayıs 2023’te Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimine gidecek. Bu durum elbette ki ana akım medya ve sosyal medyada epey önem arz ediyor. Siyasetçilerin seçim süreci ve sonrası için demeçleri birbiri ardına geliyor. Peki bunların hangileri doğru hangileri yanlış? Şayet iyi bir sosyal medya okuryazarı değilseniz, kendinizi yanlış bilgi deryasına kaptırmanız olası.

Gün itibarıyla epey yayılımda olan bir gönderiye denk geldik. Paylaşım sahibi fotoğraftaki kişinin Kemal Kılıçdaroğlu’nun annesi Yemuş Kılıçdaroğlu olduğunu belirtmiş. Elbette ki biz de sizler gibi fotoğrafın gerçekten de Kemal beyin annesini gösterip göstermediğini sorguladık.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun Annesini Gösterdiğini İddia Eden Kullanıcının Paylaşımı

Sonra bunu araştırmaya karar verdik ve Büyüteç tuttuk.

Fotoğraftaki Kişi Kemal Kılıçdaroğlu’nun Annesi mi?

Twitter’da paylaşım sahibi, görüntülerdeki yaşlı kadının Kemal Kılıçdaroğlu’nun annesi olduğunu şu ifadelerle belirtmişti:

13. Cumhurbaşkanı ve sevgili annesi. Ellerinizden öpüyorum anneciğim.

Gönderi altında birçok kullanıcıdan fotoğraftaki kişinin Kemal Kılıçdaroğlu’nun annesi olmadığına dair yorumlar paylaştığını gözlemliyoruz. Bu da söz konusu bilgi için şüphelenmemiş için yeterli oluyor. Google’a “Kemal Kılıçdaroğlu”, “Annesi” gibi anahtar kelimeler yazarak konuyu yüzeysel olarak araştırıyoruz. Ancak mevzubahis kişinin yani Yemuş Kılıçdaroğlu’nun 2009’da vefat ettiğini öğreniyoruz. Her ne kadar fotoğraf yeni gibi görünse de kendisi ebediyete intikal edeli 14 yıl gibi bir süre geçmiş.

Ardından iddiaya konu olan fotoğrafı tersine görsel arama yöntemi kullanarak taradığımızda işin gerçeğine ulaşıyoruz. Fotoğraftaki kişi Kılıçdaroğlu’nun annesi değil, Hayriye Kuzu isimli bir vatandaş.

Kemal Kılıçdaroğlu ve Hayriye Kuzu ismindeki vatandaşın buluşması: Kaynak: egepostasi.com

Egepostasi.com’un haberinde “Hayriye Kuzu” isimli vatadandaş ile ilgili şu ifadeye yer verilmiş:

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kendisiyle görüşmek için İzmir’in Kiraz ilçesinden TBMM’ye gelen 97 yaşındaki Hayriye Kuzu ile bir araya geldi. “Nasılsın” sorusuna Kuzu’nun, “Sen işin başına geçersen o günü görünce daha iyi olacağım” yanıtını vermesi üzerine Kılıçdaroğlu, “Olacak olacak her şey güzel olacak” dedi.

Haziran 2022 tarihli bu haber, Cumhuriyet.com’da da yer alıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu