DoğrulamaManşetPolitika

Ümit Özdağ’a “Ümit Özdağ Suriyeli mi?” Şeklinde Soru Soruldu mu?

Bulgularımız:

  • Videonun orijinal halinde Ümit Özdağ’a: “Ümit Özdağ FETÖ’cü mü?” sorusu yöneltiliyor.
  • Videodaki soru kısmı kesilip yerine montajla “Suriyeli mi?” ifadesi eklenmiş.

Seçim düzlüğüne girdik ve malumunuz sosyal medyaya epey iddia servis ediliyor. Bunlardan birisi de Ümit Özdağ ile ilişkili.

Sığınmacılara ilişkin açıklamalarıyla gündeme gelen Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’la alakalı bir iddia dolanmakta. İnternetçiler, bir sunucunun Özdağ’a “Ümit Özdağ Suriyeli mi?” şeklinde sorduğu ve Özdağ’ın tepki gösterdiği videoyu mütemadiyen paylaşıyor. Peki gerçekten de sunucu bu soruyu sordu mu?

Ümit Özdağ’a “Ümit Özdağ Suriyeli mi?” sorusunun yöneltildiği iddia edilen video. (Arşivlenmiş Tweet)

 

Ümit Özdağ’a yöneltildiği iddiasıyla paylaşılan video. 

Ümit Özdağ’ın sunucuya celallenerek “Pas geçin ya. Komedi programı mı bu?” dediğini görüyoruz. Bu sebeple aramamızı Google’da “Ümit Özdağ”, “Komedi programı mı bu” gibi diyaloga dayalı ifadelerle yapıyoruz. Ardından karşımıza Ümit Özdağ’ın Cansu Canan Özgen’in Programına katıldığı videoya ulaşıyoruz.

Günboyugazetesi.com‘da olayda geçen diyalog şu şekilde aktarılmış:

Cansu Canan Özgen: Ümit Özdağ FETÖ’cü mü?

Ümit Özdağ: Pas geçin ya. Komedi programı mı bu?

Cansu Canan Özgen: Hayır.

Ümit Özdağ: Yapmayın.

Cansu Canan Özgen: Tamam pas geçelim.

Ümit Özdağ: Yani. Böyle soru olur mu ya? Bakın ben hayatımda her soruyu cevapladım. Ama böyle bir soru olur mu ya? Ümit Özdağ FETÖ’cü mü? Daha neler ya? FETÖ Ümit Özdağ’ı Pennsylvania konuşmalarında hedef göstererek bu adam kibirli bir ateist ulusalcı buna karşı PKK bağlantıları kullanılarak ifadesi kullanılarak saldırı düzenleyeceksiniz diyor. Devletin elinde var bu kayıtlar. Ben niye Amerika Büyükelçiliğinde olayım? Neden olayım? Böyle saçma sapan şey olur mu? Böyle ahlaksızca iddia olur mu? Böyle siyaset yapılır mı? Ama Türk milliyetçiliği temsil iddiasında olduğunu ortaya koyan bu adamlar işte Türk milliyetçiliğini bu seviyeye getirdiler. Yani… İnsanın midesi bulanıyor bunları görünce. Ellerinde kan, ağızlarında içki kokusu… Uyuşturucu baronlarıyla yan yana… Ve ortada şehit bir kanlar içerisinde Sinan Ateş. Lanet olsun bunlara! Türk milliyetçiliğine yapılan en büyük hakarettir bu!”

 

BBO Yapım YouTube kanalında ilgili sorunun tam haline ulaşmak mümkün.

Videoda da görüldüğü üzere “FETÖ’cü” mü kısmının kesilip “Suriyeli mi?” ifadesinin eklendiği açık.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu