BilimDoğrulama

Kaktüs Radyasyonu Engeller mi?

Odada kaktüs bulundurmak radyasyonu engeller mi? Bu bir gerçek mi, yoksa şehir efsanesi mi? Bunu araştırdık!

Bulgularımız:

  • Kaktüsler, odadaki radyasyonu engellemez.
  • Televizyon ve bilgisayardan gelen elektromanyetik radyasyonların, insan sağlığına herhangi bir zararı yok.

Kaktüslerin odaya televizyondan ya da bilgisayardan yayılan elektromanyetik radyasyonu emdiğine dair bir bilgi duymuş olabilirsiniz. Sırf bu sebeple odasını kaktüslerle dolduran bir manyak var mıdır bilemiyoruz ancak genel olarak bu kadar kanıksanmış bir bilgi gerçekten de doğru mu peki? Odada Kaktüs bulundurmak radyasyonu engeller mi? Büyüteç olarak her şeyi sorgulamak gibi bir huyumuz var. Evet, bunu da araştıralım dedik.

Radyasyondan Kaçamazsınız!

Öncelikle radyasyondan kaçabilme ihtimalimizin neredeyse olmadığından bahsedelim. Evet, gün içerisinde cep telefonunuzla ya da kişisel bilgisayarınızla vakit geçirmeseniz bile, tavanda asılı olan ışık bile belli bir ısı yaydığı için az miktarda radyasyon da yayıyor anlamına gelir. “Ee ne var ki mağaraya gideriz o zaman” diyebilirsiniz. Size kötü bir haberimiz var. Mağarada yakacağınız karanlıkta oturamayacağınıza göre, ürettiğiniz ateş kaynağında da radyasyona maruz kalırsınız. Dışarı çıkarsanız, Güneş’ten çok az miktarda radyasyon alacaksınız. Hatta biraz daha ileri gidelim. Vücudunuz bile çok az miktarda ısı yayıyor, bu da radyasyon üretiyorsunuz anlamına geliyor. Yani anlayacağınız radyasyondan kaçma şansımız yok!

Nitekim kainatımız radyasyonla dolu olduğu için, nesneler belli bir miktarda radyasyonu emer/soğurur. Peki kaktüsler diğer cisimlere göre radyasyonu soğurmada ekstra başarılı mı?

Cevap: “Hayır.”

Kaktüs maruz kaldığımız radyasyonu engellemez

Daha önce de belirttiğimiz gibi, her nesne belli bir miktarda radyasyonu içine hapseder, soğurur. Peki kaktüsler bu soğurma işleminde daha mı başarılı? Hayır, herhangi bir performansı yok. Sıradan bitkiler işte. Evinizde süs olarak bulundurmayın demiyoruz, hobi olarak yine bulundurun ama radyasyonu engellemeyeceğini bilin.

Bilgisayardan aldığımız radyasyon neyse ki tehlikeli boyutta değil

Odada kaktüs bulundurmanın aldığımız radyasyonu engellemeyeceğini söylemiştik. Gelgelelim engellemese bile korkacak bir şey yok. Çünkü bilgisayardan ve televizyondan gelen radyasyon tehlike arz etmiyor. Yıllar önce eski tüplü televizyonlar herhangi bir ışın koruma filtresine sahip olmadığı için günümüzde kullandığımız ekranlara göre daha fazla radyasyon ışıması yapıyordu. Bugünkü LED ve LCD ekranlarda bu filtre zaten kendiliğinden var olduğu için bu yüksek oranda radyasyon ışımalarına maruz kalmıyoruz. Şayet kalsaydık bile, ciddi bir tehlike arz etmesi için yüzyıllarca karşısında vakit geçirmemiz gerekirdi.

Evrim Ağacı’nın ilgili makalesinde bu inanışın 1980’li yıllarda İsviçre’nin Chardonne Jeobiyoloji Enstitüsü’nde yapılan bir gözleme dayanıyor. Bu enstitüte uzun saatlerini bilgisayarlar karşısında geçiren uzmanlar baş ağrısı ve aşırı yorgunluk belirtilerine sahipken, laboratuvarlara kaktüs getirildikten sonra bu belirtilerin azaldığı gözlenmiş. Daha sonra bilimsel olmayan bu gözlem, bir efsane olagelmiş ve yıllardır dilden dile aktarılmış. Ne var ki  kaktüslerin radyasyonu engellediğini kanıtlayan herhangi bir araştırma sonucu elde edilememiş.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu