DoğrulamaKültür SanatManşet

Suda Yüzerken Resim Yapan Kişi Salvador Dali mi?

Bulgularımız:

  • Fotoğrafta suda yüzerek resim yapan kişi Salvador Dali değil.
  • Fotoğraf 1997’de Venedik bölgesinde çekilmiş. Suda yüzerken resim yapan kişi Alberto Cristini isimli İtalyan bir ressam.

İnternette gezinirken epey tuhaf bir fotoğrafa rastladık. Paylaşım, birçok sanatseverin yakından bildiği, resimde sürrealizm akımının önemli isimlerinden Salvador Dali ile ilgiliydi. İddiaya göre, Salvador Dali’nin bu fotoğrafı, suda resim yaparken çekilmişti. Arkası dönük olduğu için anımsayamadığımız bu kişinin Dali olduğu yaygın olarak iddia edilmekte. 

Arşivlenmiş Tweet

Salvador Dali sıra dışı diyebileceğimiz bir yeteneğe ve karaktere sahip birisi gerçekten de. Evcil hayvan olarak bir karıncayiyen beslemesi ve onu her gittiği yere götürmesi buna bir örnek. Ancak böylesi bir çılgınlık yapmış mıdır? İşte inanın bunu bilmiyoruz ve bu bilgiden tatmin olmadık.

Bu yüzden bir Büyüteç tutalım dedik.

Suda Yüzerken Resim Yapan Kişi Salvador Dali Değil, “Alberto Cristini”

Gönderiyi paylaşan kullanıcı açıklama olarak: “1947, Salvador Dali Venedik’te yüzerken resim yapıyor.” ifadesini eklemiş. Dolayısıyla elimizde “Salvador Dali“,”1947” ve “Venedik” gibi kilit sözcükler var. Bununla ilgili Twitter’da araştırma yapıyoruz. Ardından bu paylaşımın daha önce de aynı ifadelerle yayılımda olduğunu görüyoruz. Görünen o ki, internetçiler bu fotoğrafı belli aralıklarla paylaşmayı huy edinmişler.

Twitter’da herhangi bir bilgiye ulaşamadığımız için, Büyüteçlemeye tersine görsel arama metodu ile devam ediyoruz.

Paylaşım Linki

Facebook’ta TAtchers’ ART Management isimli bir sayfa da bu fotoğrafı paylaşmış tek bir farkla: “Gerçek bilgilerle”. Sayfanın gönderisinde bu görüntüdeki kişinin Alberto Cristini olduğuna dair bir bilgiye erişiyoruz. Alberto Cristini, yorumlara resmen “Bu kişi benim” dercesine fotoğrafın tam halini atmış.

Alberto Cristini – Procida bölgesinde resim yapıyor (2021)

Cristini ile alakalı Google’da arama yaptığımızda, Instagram hesabını ve akabinden ilgili paylaşımına ulaşıyoruz. Fotoğrafta Cristini arkası dönük bir halde suda resim yapıyor. Gelgelelim iddia edilen lokasyon, yani Venedik ifadesi doğru olsa bile, yıl tamamıyla yanlış. Çünkü Ressam Cristini’nin bu fotoğrafı 1997 senesinden.

Kendisinin hayat hikayesini araştırdığımızda, epey ilham verici olduğunu gördük açıkçası. Asiaone’nun kendisi ile alakalı yazdığı bir makalesinde bu durum şöyle anlatılıyor:

Bay Cristini başka bir nedenle benzersizdir. Gençken şiddetli skleroz geçirdi ve omurgasına titanyum çubuklar takmak için bir ameliyat geçirdi. “Bu yüzden formda kalmak için yüzerim. Bunun beni hayal kırıklığına uğratmasına asla izin vermem.” der. Aynı zamanda heykeltraşlık da yapan Bay Cristini için yüzerek resim yapmak yeni bir şey değil. 1997’de Venedik Lagünü’nü ilk başta kıyıda resmederek başladı. Daha sonra farklı bir bakış açısı için suya girdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu