BilimManşet

Yaşayan En Kısa Boylu 5 İnsan

Hali Hazırda Yaşayan, Dünyanın En Kısa Boylu İnsanları

Boy, kalıtsal, beslenme ya da çevre koşullarına göre değişebilen insanın fiziksel bir özelliği. Her ne kadar bir coğrafyadan öbürüne değişkenlik gösterse de, bilimsel olarak bazı ortalamalar alıyoruz. Ortalamanın epey üzerinde bir boya sahip olan kişiler, toplum içerisinde ister istemez göze çarpabiliyor. Öte yandan boyu normalin çok altında olan hormonal bozukluğa sahip kişiler de bir anda ilgi odağı olabiliyorlar.

Bugünkü listemizde dünyanın en kısa 5 insanından bahsettik ve onların hayat hikayesini derledik.

Yaşayan En Uzun Kısa Boylu İnsan: Jyoti Amge

Jyoti Amge 2011’de Guinnes Rekorlar Kitabı’na girip dünyanın en kısa boylu kadını unvanını aldı. 1993 doğumlu Hindistanlı kadın, aynı zamanda dünyanın en kısa boylu insanı olma unvanına da sahip. Gelgelelim ilkel cücelik isimli bir gelişim hastalığından kaynaklı bu sıra dışı fiziksel özelliği onu epey medyatik yapıyor.

Dünyanın En Kısa Boylu Kadını

Yaşayan En Kısa Boylu Erkek: Edward Niño Hernandez

Yaşayan en kısa boylu erkek unvanı ise, Kolombiya’nın başkenti Bogota’dan Edward Niño Hernandez’e ait. 33 yaşındaki adamın boyu 72 cm, kilosu ise 10. Hernandez, yalnızca dünyanın en kısa boylu erkeği olarak değil, dansçılığı ve oyunculuğuyla da biliniyor.

Dünyanın En Kısa Boylu Erkeği Edward Niño Hernandez

En Kısa Boylu Aktif Basketbolcu: Isaiah Thomas

Basketbol oyuncularını genellikle uzun boylarıyla biliriz. Şu an NBA’de aktif olarak oynayan en uzun boylu basketçi Tacko Fall… Peki en kısa boylu basketbol oyuncusunun kim olduğunu hiç merak ettiniz mi?

İşte bu soruyu 1 metre 75 cm boyuyla Isaiah Thomas yanıtlıyor. 33 yaşındaki Thomas, NBA’in Kuzeybatı Grubu’nda yer alan Denver Nuggets’ta forma giyiyor.

NBA’in En Kısa Boylu Basketbolcusu Isaiah Thomas

En Kısa Boylu Vücut Geliştirmecisi: Aditya “Romano” Dev

Söz konusu basketbol olunca, en kısa oyuncunun bile normal bir insan boyunda olduğunu görüyoruz. Peki en kısa sporcu kim? Buna cevap olarak Hindistanlı Aditya “Romano” Dev karşımıza çıkıyor. Romano, soy ismine tepki olarak doğan oldukça kısa boylu bir arkadaş. Bunun yanında 2 kg’lık dambılları rahatlıkla taşıyabilen Romano  84 cm’lik boyuyla gelmiş geçmiş en kısa sporcu olarak ismini tarih kitaplarına yazdırmış. Romano 2012’de yaşadığı beyin anevrizması sebebiyle hayatını kaybetmiş.

Dünyanın En Kısa Boylu Sporcusu Aditya “Romano” Dev

Gelmiş Geçmiş En Kısa Boylu İnsan

Akıllarda aynı soru: “Şimdiye kadar yaşamış ve tescillenmiş en kısa boylu insan kim?”

Bu soruya cevap Nepalli Chandra Bahadur Dangi‘den geliyor. 1939’da Nepal’in Salyan kentinde doğan Dangi, 54 cm boyuyla gelmiş geçmiş en kısa boylu olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmişti. Ancak Dangi, 2015’te yaşamını yitirdiğinde bu unvanı Edward Niño’ya bırakmıştı.

Dünyanın En Kısa Boylu İnsanı “Chandra Bahadur Dangi”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu