DoğrulamaManşetPolitika

Ekrem İmamoğlu Ramazan Ayında Gizlenerek Su İçti mi?

Bulgularımız:

  • Fotoğraf 17 Nisan 2019 tarihinde İmamoğlu’nun mazbatayı aldığı gün çekilmiş. Yani güncel değil.
  • Fotoğrafın çekildiği gün, Ramazan ayı henüz başlamamıştı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Millet İttifakı seçimleri için yurdun birçok yerini gezmeye başladı. İmamoğlu, Amasya ve Çanakkale’de miting yaparak halk ile buluştu. Ancak bazı Twitter hesapları İmamoğlu hakkında bazı iddialarda bulundu.

 Tweet Kaynağı

Söz konusu iddiaya göre İmamoğlu seçim otobüsünün içinde Ramazan ayı olmasına rağmen gizli gizli su içtiği yönündeydi. Türk insanının Ramazan ayına hassasiyet göstermesi hatta “tetiklenmesi” malumunuz…

Peki İmamoğlu gerçekten de Ramazan ayında gizlenerek su içti mi? Büyüteçledik.

İmamoğlu Ramazan Ayında Seçim Otobüsünün İçinde Gizlenerek Su İçti mi?

Evvela bu görüntünün gerçek olup olmadığını araştırmak için tersine görsel arama yapıyor ve 2019 yılından bazı haber sitelerinde yer aldığını görüyoruz. Yani fotoğraf neredeyse 4 senelik.

Ekrem İmamoğlu’nun Ramazan ayında gizlenerek su içtiği iddiasıyla paylaşılan fotoğraf – Kaynak: EPA

Daha sonra fotoğrafın fotomuhabir Sedat Suna tarafından 17 Nisan 2019 tarihinde çekildiği sonucuna ulaşıyoruz. Bu tarihte İmamoğlu tartışmalı seçimin ardından mazbatasını almış ve İBB binasının önünde halkı selamlamıştı.

  • Aynı gün içerisinde çekilen benzer fotoğraflara da ulaşmak mümkün:
Kaynak: European Pressphoto Agency (EPA)
Kaynak: European Pressphoto Agency (EPA)

Fotoğrafın Çekildiği Tarihte Ramazan Ayı Henüz Başlamamıştı

European Pressphoto Agency (EPA) fotoğrafçısı Sedat Suna’nın çektiği bu fotoğrafın açıklamasından da bilgi teyit etmek mümkün. Fotoğrafın açıklaması şöyle:

Ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na yeni seçilen Ekrem İmamoğlu, 17 Nisan 2019 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Merkezi’nde İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) için resmi görevi aldıktan sonra devir teslim töreninde yapacağı konuşmadan önce hazırlanıyor. İmamoğlu, 17 Nisan’da, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) İstanbul sonuçlarına itiraz ettiği 31 Mart seçimleri için yeniden sayım yapıldıktan sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin resmi görevini aldı.

Bunun yanında 2019 Ramazan ayı imsakiyesine bakınca da o tarihte Ramazan’ın henüz başlamadığını görüyoruz. Ramazan ayının ilk günü 6 Mayıs’ta iken, ilgili fotoğrafın 17 Nisan tarihli olduğu da iddianın safsata olduğunu doğruluyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu