Doğrulama

Videodaki Kaşığı Eriten Sıvı Element ‘Galyum’ mu?

Bulgularımız:

  • Videodaki kaşık Galyum’dan yapılmış.
  • Galyum, 26 derecede eriyen bir metal. Dolayısıyla videodaki yeşil renkteki sıcak suyla etkileşime girdiği için eriyor.

İnternette gezinirken ilginç bir videoya rastladık. İnternetçiler, “Galyum” olduğunu belirttiği sıvı bir elementin kaşığı erittiğini ancak insan derisine zarar vermediğini gösteren bir video paylaşmışlar. Bu da akıllara “Peki metal kaşığı eriten bir sıvı, nasıl oluyor da insan derisine zarar vermiyor?” sorusunu getiriyor.

İddia paylaşımları

“En çılgın bor grubu elementlerinden biri olan Galyum. (GA) Kaşığı toz ederken, insan eline zarar vermiyor.”Arşivlenmiş Post
Arşivlenmiş Post

Bu videoya Büyüteç tuttuk.

Videodaki sıvı element ‘Galyum’ değil

Sıvı bir element olduğu iddia edilen Galyum’u araştırmaya Google üzerinden bakıyoruz. Galyum iddia edilenin aksine videodaki gibi yeşil bir sıvı değil, sıvı haldeyken gümüş rengi bir metal.

Görüntünün arka planını araştırmak için tersine görsel arama metodunu kullanıyoruz. Ardından karşımıza 2019 Facebook’ta paylaşılan bir gönderi çıkıyor. DLC Academy isimli bir bilim sayfasının paylaştığı bu videoda şu ifadelere yer veriliyor.

Bu, suyla reaksiyona giren galyum-alüminyum alaşımından yapılmış bir kaşıktır. Alüminyum aslında oldukça reaktif bir metaldir, yani metali koruyan oksit tabakası olmasa bile suyla kolayca reaksiyona girer. Alüminyumu galyum ile alaşımlandırırken, bu alüminyum oksit tabakası oluşamaz ve alüminyumun su ile reaksiyona girmesi sağlanır. Baloncuklar zararsız (ancak yanıcı) hidrojen gazıdır ve gri madde de eşit derecede zararsız alüminyum hidroksittir (2Al + 6H20 ==> 2Al(OH)3 + 3H2)

Periyodik cetvelde sembolü, “Ga” olan galyumun erime noktası 29°C derece. Aynı zamanda bu yumuşak metalin kaynama noktası ise 2204°C derece. Sağlıklı bir insanın vücudu 36°C derece civarında olduğunu düşürsek, eğer bir galyum metalini elinizde tutarsanız galyumun elinizden akıp gittiğini görürdünüz. Dolayısıyla videoda görülen yeşil sıvı aslında su. Bu yüzden yeşil renkteki su galyumu eritirken, insan eline zarar vermiyor.

Galyum doğada nadir bulunan dokunması zararlı olmayan bir element. Tabii Galyum’un tüketilebilir bir materyal olmadığını hatırlatmamıza gerek yok diye düşünüyoruz. Buz dolabımızda insanlar için bir sürü yenilebilir gıdaya erişimimiz var. Dolayısıyla çocuklardan uzak tutmakta fayda var.

YouTube’ta Galyum ile yapılan bir sürü bilimsel deneye rastlamak mümkün.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu