DoğrulamaManşet

M. Gökçek’in Erdoğan’ın Kucağına Oturduğu Fotoğraf Gerçek mi?

Bulgularımız:

  • Görüntü fotomontaj.
  • Fotoğrafın orijinal halinde Gökçek ve Erdoğan yan yana oturmakta.

2023 Türkiye Genel Seçimleri’ne girerken, politikacıların gerçeği yansıtmayan birçok beyanatına denk geliyoruz. Tabii sadece politikacılar değil, internet kullanıcıları da kimi zaman sehven kimi zaman sipariş usulüyle yanlış bilgi yaymak konusunda geri kalmıyor.

Geçtiğimiz günlerde bir paylaşım Büyüteç’in radarına girdi.

Melih Gökçek’in Erdoğan’ın kucağına oturduğu iddiasıyla gündeme gelen fotoğraf

Söz konusu görüntüde ABB eski başkanı Melih Gökçek’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kucağına oturduğu görülmekte. Olağanüstü seviyede fotomontaj içerdiği algısı yaratan ve yıllardır paylaşımda olan bu görüntüye Büyüteç tutalım dedik.

Melih Gökçek’in, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kucağına Oturduğu Fotoğraf Gerçek mi?

Sosyal medyada yıllardan bu yana ‘geyik’ maksatlı dolaşıma sokulan fotoğrafta, Gökçek’in Tayyip Erdoğan’ın kucağına oturduğu görülüyor. Peki bu fotoğrafın orijinal hali nedir? Bunu incelemek için evvela görseli tersine arama metodu ile taratıyoruz ve fotoğrafın asıl kaynağına ulaşıyoruz.

İ. Melih Gökçek’in Twitter hesabından paylaştığı Erdoğan ile yan yana olan fotoğrafı – (Arşivlenmiş Tweet)

Melih Gökçek’in Tweet’inde fotoğrafın orijinal hali yer alıyor. Fotoğraftaki iki kişinin kucak kucağa oturduğu öne sürülen fotoğrafın ‘fotomontaj’ ile düzenlendiğini görüyoruz.

Gökçek’in 2014’te kişisel Twitter hesabından hesabından paylaştığı fotoğrafa eklediği açıklama metni:

FOTOĞRAFLARIMI KARIŞTIRIRKEN BAKIN NE BULDUM…YILLAR ÖNCE BAŞBAKANIMIZ VE BEN…

Bunun yanında görüntünün fotomontaj olduğu bazı detaylardan da fark edebiliyoruz. Örneğin Gökçek’in kolunun ve bacağı editleme yaparken yok olmuş. Dolayısıyla bu da başarısız bir Photoshop çalışması olduğunun apaçık bir delili.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu