Doğrulama

Videoda Kuran Okurken Görülen Kişi Levent Kırca mı?

Bulgularımız:

  • Videodaki kişi Levent Kırca değil, “Ümit Arslan Yılmaz”.

Twitter’da bazı internetçilerin mütemadiyen bir video paylaştığını görüyoruz. Görüntülerde Kur’an-ı Kerim okuyan bir kişinin Levent Kırca olduğunu iddia ediyorlar.

Levent Kırca’nın Kuran okuduğu iddiasıyla yayılımda olan görüntü – Tweet Kaynağı
Levent Kırca’nın Kuran okuduğu iddiasıyla yayılımda olan görüntü – Tweet Kaynağı

Biz de videoyu izlediğimiz de gerçekten de görüntüdeki kişinin Levent Kırca’ya benzediğini fark ediyoruz. Ancak bilirsiniz ki görünüş görünüşe, ses de sese benzer. Kuran okuyan kişinin 2015’te aramızdan ayrılan ünlü mizah ustası Kırca olup olmadığını inceledik.

Görüntülerde Kuran Okuyan Kişi Levent Kırca mı?

Levent Kırca’nın Kuran okuduğu iddiasıyla yayılımda olan bir görüntüye bir süredir rastlıyoruz. Peki gerçekten de videoda bir grup kişi içerisinde kuran okuyan kişi Kırca mı? Bunu incelemek için evvela Google’da “Levent Kırca”, “Kuran okuyor” gibi bazı basit, sonuca yönelik ifadeler yazıyor ve taratıyoruz. Ancak herhangi bir anlamlı bulguya ulaşamıyoruz.

Araştırıyoruz ve böylece bazı kullanıcılardan bazı doğrulanmamış bilgiler alıyoruz

Tweet Kaynağı
Tweet Kaynağı

Bunun gibi birçok kullanıcının videodaki kişinin Kırca değil “Ümit Arslan Yılmaz” olduğuna dair yorumlara denk geliyoruz. Bu ismi Google’da arattığımızda, Mart ayından bir YouTube videosunda da aynı bilgiye rastlıyoruz.

Yorumlarda birisi bu görüntülerdeki kişinin “Galibi dergahı’ndan Ümit Arslan Yılmaz” olduğuna dair bir bilgi yer alıyor. Bu sefer YouTube’da Galibi Dergahı oluşumunun videolarını incelemeye başlıyor ve videonun esas kaynağına ulaşıyoruz. 2 Ocak 2015’te çekilen videoda ilgili sahne 45.30 itibarıyla başlıyor. Böylece videodaki kişinin Levent Kırca olmadığını teyit etmiş oluyoruz.

Yılmaz’ın Kanal B ekranındaki bir konuşmasını izlediğimizde de Levent Kırca’ya benzerlik gösterdiğini fark ediyoruz. Ancak sonuç olarak ikisi bambaşka kişiler ve iddia gerçeği yansıtmıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu