DoğrulamaManşet

Time, Haluk Levent’i 2023’ün 100 Etkili Kişisi Arasında Gösterdi mi?

Bulgularımız:

  • Haluk Levent, Time dergisinin ‘2023’ün en etkili 100 kişisi’ listesine girdi ancak kendisine referans olan Elif Şafak’ın açıklamasını siyasi bulduğu için ABD’ye gidip ödülü almayı reddettiğini belirtti.

Kahramanmaraş merkezli depremlerde isminden çokça kez söz ettiren figürlerden biri de kuşkusuz Haluk Levent olmuştu. AHBAP Derneği Başkanı Levent, bölgede yardıma muhtaç afetzedelere yardım edilmesi doğrusunda derneğine talimat vermiş ve AHBAP ile AFAD arası koordinasyon kurulmasını sağlamıştı.

Geçtiğimiz günlerde Haluk Levent’in TIME dergisinin her yıl yayımladığı “yılın en etkili 100 kişi listesine” üstün çabalarından dolayı Levent’in de dahil edildiği iddia edilmişti.

Haluk Levent’in Time dergisinin listesine girdiğini belirten haber – Kaynak T24 (Arşivlenmiş Sayfa)

Büyüteç olarak iddiaları araştırdık.

Haluk Levent, TIME’ın En Etkili 100 Kişi Listesinde “ANCAK”;

Söylentilerin ardından geçtiğimiz gün TIME yılın en etkili 100 kişisi listesini yayınlamıştı. Listede Haluk Levent, “Icons” bölümünde de vardı. Levent’in isminin altında Türk yazar Elif Şafak’ın İngilizce mahlası “Elif Shafaq” ismi dikkat çekiyor.

Haluk Levent’in TIME dergisinin hazırladığı 2023’ün en etkili 100 kişisi arasına girmesi. – (Arşivlenmiş Sayfa)

Haluk Levent’in bulunduğu bölümün bağlantısına tıkladığımızda, listede kendisine yer verilirken Elif Şafak’ın yazısının referans alındığını görüyoruz. Şafak’ın Haluk Levent hakkındaki görüşlerinin Türkçesi şöyle:

“Ses yok.” Ses yok. Şubat ayında büyük depremlerin ardından beton yığınları üzerine yazılan iki kelime Türkiye ve Suriye’de binlerce binayı enkaza çevirdi.

Bu sözler umutsuzluğun simgesiyse, Haluk Levent adı da umudun simgesidir. Rock yıldızı, kar amacı gütmeyen Ahbap aracılığıyla yorulmadan hayır işleri yapıyor. Felaketten sonra, dakikalar ölüm kalım arasındaki fark anlamına gelirken ve Türk hükümeti son derece beceriksizce ortaya çıkarken , Ahbap daha şimdiden sahada çalışıyor, hayatlar kurtarıyordu. Türkiye’de göz önünde olmak inanılmaz derecede zor ama Levent çok seviliyor ve geniş çapta güveniliyor. O ilkelidir. Şeffaf. Her bağışın nereye gittiğini ve kaç ailenin yardım aldığını ayrıntılı olarak listeliyor ve yayınlıyor.

Haluk Levent köprü kuran, şifacı ve kocaman yürekli bir sanatçıdır. O sadece tüm bir topluma ilham vermekle kalmıyor, aynı zamanda tek bir bireyin felaketle sonuçlanan trajediler karşısında nasıl bir fark yaratabileceğini de gösteriyor. Gittikçe atomize olan bir dünyada, insanlara bir arkadaşları varmış gibi hissettirdi; onları gerçekten önemseyen ve susturulmuş seslerini duyan biri.

Daha sonra Haluk Levent, yayınlanan listeden haberinin olduğunu fakat, referans olan kişinin (Elif Şafak) siyasete dokunarak yaptığı görüşlerine katılmadığını belirtmiş ve TIME’ın ödülü reddettiğini şu ifadelerle Tweet’lemiş:

Resmi açıklama geldi az önce. İngiltere Kralı Charles, ABD Başkanı Joe Biden, Elon Musk, Beyonce, Messi, Bella Hadid, Janet Yellen ile birlikte en etkili 100 kişi içine seçilmişim. Türkiye’den 182 kişi önerilmiş. Editörler araştırma yapmış.

Twitter’da dünya sıralamasındaki gücü. Görüntülenme ve etkileşim gücü. Üye sayısı. Ahbap’ın geçmişte ve son depremdeki çalışmalar. Ama içerik beni üzdü. Referans olan kişi, Türkiye Cumhuriyeti devletinin benim çalışmalarım üzerinden eleştirilmesi kabul edeceğim bir husus değil. Bu sebeple ödülü reddediyorum ve Amerika’ya gitmeme kararı aldım. Deprem sürecinde tüm devlet kurumları ,hükümet ,tüm muhalefet , belediyeler ve 18 bin STK yani tüm ülke tek yürek olup herkes elinden geleni yapıyorken bu tartışmaların içine girmeme kararı aldım. Bilginize.

Haluk Levent’in konuya dair Tweet’leri:

Haluk Levent’in TIME dergisinin ödülünü reddettiğini belirttiği Tweet serisi – (Arşivlenmiş Tweet)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu