DoğrulamaManşet

Elon Musk “Daha Adil Bir Dünya Mümkün” Kitabını mı Taşıdı?

Bulgularımız:

  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tesla ve Space X yöneticisi Elon Musk ile New York’taki Türkevi Merkezi’nde görüştü.
  • Görüşmenin ardından Erdoğan Musk’a kendi yazdığı “Daha Adil Bir Dünya Mümkün” kitabının ingilizce sürümünü hediye etti.

Geçtiğimiz gün X.com, Space X ve Tesla markalarının üst düzey CEO’su Elon Musk ile ilgili epey etkileşim alan bazı paylaşımlar yapıldı. X.com’da birçok kullanıcı Elon Musk’ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yazdığı “Daha Adil Bir Dünya Mümkün” adlı kitabını yanında taşıdığını belirtti.

Elon Musk’ı Erdoğan’ın yazdığı “Daha Adil Bir Dünya Mümkün” adlı kitabını yanında taşıdığı görülen fotoğraf. Kaynak: Misvakcaps

İddia edilen söylem şöyle:

Yılın Fotoğrafı: Elon Musk, Türk Evi’nden elinde Erdoğanʼın “Daha Adil Bir Dünya Mümkün” kitabıyla ayrıldı.

Peki gerçek medyanın paylaşıldığı gibi mi? Büyüteç olarak bu gibi soruları cevaplamak için ilgili görüntüleri araştırdık.

Elon Musk, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Daha Adil Bir Dünya Mümkün” Kitabını mı Taşıdı?

ABD’nin New York şehrinde bulunan Türk Evi (Turkevi Center) 2021’de ülkenin başkonsolosluğu ve Birleşmiş Milletler nezdinde daimi temsilciliğinin hizmet vermesi amacıyla yapılmıştı. Peki Elon Musk’ın burada işi ne gibi bir soru sorulmuş olabilir? Gelin bakış atalım.

Öncelikle  “Elon Musk”, “Turkevi Center”, “President Erdogan” gibi anahtar kelimelerle en yakın sonuçları bulmak için araştırmaya başlıyoruz.

Birçok X.com hesabının paylaşımlarında Elon Musk’ın oğluyla Türkevi’ne giriş yaptığı anı gösteren görüntülere ulaşılabiliyor. Musk’ın binaya giriş yaparken elinde ilgili kitap bulunmasa da, çıkarken elinde iki adet kitabın bulunduğu anlaşılıyor bu kitaplar şöyle:

  • BM Reformu: Uluslararası İş Birliğine Yeni Bir Yaklaşım (İngilizcesi: UN Reform New Approach to International Cooperation)
  • Daha Adil Bir Dünya Mümkün (İngilizcesi: A Fairer World is Possible)

Kırk beş dakika süren görüşmenin ardından bu her iki kitabın İngilizce sürümünün kendisine Cumhurbaşkanı tarafından hediye edildiğini öğreniyoruz. Tesla ve Elon Musk ile ilgili trend haberleri paylaşan Teslarati sitesinde bu bilgiyi onaylıyoruz.

Elon Musk’ın Erdoğan ile New York’taki görüşmesinden bahseden makale. Kaynak (Teslarati)

İlgili haberin Türkçe’ye çevrilmiş hali şöyle:

Erdoğan ayrıca Musk’a iki kitap hediye etti: İletişim Başkanlığı tarafından yazılan BM Reformu: Uluslararası İşbirliğine Yeni Bir Yaklaşım ve bizzat Erdoğan tarafından yazılan Daha Adil Bir Dünya Mümkün . Türkiye Cumhurbaşkanı şu anda Salı günü başlaması planlanan Birleşmiş Milletler Genel Kuruluna katılmak üzere New York’ta.

Görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanı’nın Musk’ın oğlu X Æ A-12‘ye bir futbol topunun verdiği anlar medya ile paylaşıldığını görüyoruz.

Son olarak Musk’ın görüşmenin sonunda binadan çıktığı anı gösteren farklı açılardan fotoğraflara da ulaşıyoruz.

Reuters’ın haberinde de ikilinin görüşmesine dair bilgiler şu şekilde:

Türkiye devletine ait ait Anadolu Ajansı’nın bildirdiğine göre Erdoğan ve Musk, New York’ta Birleşmiş Milletler yakınındaki bir gökdelen olan Türk Evi’nde bir toplantı sırasında konuşuyorlardı.

Musk’un, birçok Türk tedarikçinin halihazırda Tesla ile çalıştığını ve Türkiye’nin bir sonraki fabrika için en önemli adaylar arasında yer aldığını söylediği aktarıldı. Tesla yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

Erdoğan, görüşmede ayrıca Türkiye’nin yapay zeka ve Musk’ın SpaceX’in uydu internet girişimi Starlink konusunda iş birliğine açık olduğunu ifade etti.

Musk’ın, SpaceX’in Türkiye’de Starlink uydu hizmetlerini sunmak için gerekli lisansı almak üzere Türk yetkililerle çalışmak istediğini söylediği aktarıldı.

Ayrıca Erdoğan’ın Musk’ı Eylül ayı sonunda İzmir’de düzenlenecek Türk havacılık ve teknoloji festivali Teknofest’e katılmaya davet ettiği ve Musk’ın memnuniyetle katılacağını söylediği belirtildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu