Doğrulama

Bruce Lee’nin Nunçaku ile Masa Tenisi Oynadığı Video Gerçek mi?

Bulgularımız:

  • Video, Nokia N96 telefon modeli için hazırlanan bir reklam filminden.
  • Reklam şirketi, bilgisayar teknolojisi ile hazırladığı bu videoya, tıpkı 1960’lı yıllarda çekilmiş görünümü vermiş.

Bugün, İnternette yıllardır varlığını sürdüren, ara ara denk geldiğimiz bir videoya tekrar yayılımda olduğunu gördük.

Bruce Lee’nin nunçaku (mınçıka) ile masa tenisi oynadığı anı gösterdiği iddia edilen video (arşivlenmiş tweet)

İddia paylaşımındaki videoda, sözde Bruce Lee’nin nunçaku (mınçıka) ile masa tenisi oynadığını görüyoruz. Dünyaca ünlü dövüş ustası ve oyuncusu, iki kişiye karşı epey ustaca oynuyor ve birden fazla skor yapıyor. Peki bu nunçaku savurarak masa tenisi oynayan kişi gerçekten de Bruce Lee mi? Gerçekse Bruce Lee’nin masa tenisi oynadığı bu görüntü ne zaman çekildi?

Bu videoyu araştırmak için Büyüteç tuttuk.

Bruce Lee’nin Masa Tenisi Oynadığı İddia Edilen Video Gerçek mi?

İnternette yıllardan bu yana Çinli usta aktör Bruce Lee ile alakalı Twitter’da, Facebook’ta ve Ekşi Sözlük’te bir video dolanıp duruyor. Bruce Lee birçok savunma sanatını bilmesinin yanında, Jeet Kune Do isminde kendi geliştirdiği bir savunma stiline sahipti. Bunun yanı sıra Çin sineması ve Hollywood’ta günümüzde dublörsüz düşünemediğimiz birçok tehlikeli sahneyi canlandırmıştı.

Bruce Lee’nin nunçaku (mınçıka) ile masa tenisi oynadığı anı gösterdiği iddia edilen video (arşivlenmiş tweet)

Peki gerçekten de bu videoda Lee, nunçakuyu böylesine olağanüstü seviyede kullandı mı?

Öncelikle bunu araştırmak için “Bruce Lee”, “Table Tennis”, “Nunchaku” gibi anahtar kelimelerle konuyu arıyoruz. Ancak bu video dışında herhangi bir anlamlı sonuca ulaşmıyoruz. Buradan, videonun kaynağını değil, arka planındaki hikayenin önemli olduğunu düşünüyoruz ve araştırmamıza devam ediyoruz.

Daha sonra videonun tam haline ulaşıyor ve izlemeye başlıyoruz. Ardından 1. dakika 5. saniyede videonun bitiminde bir cep telefonu görüntüsü dikkatimizi çekiyor.

YouTube’daki videoda herhangi bir bilgi yok. Ancak yorumları okurken, belki konu ile alakalı bir bilgiye ulaşırız umuduyla geziniyoruz. Bunun üstüne Dale Gribble isimli bir kullanıcının yorumuna ulaşıyoruz.

Gribble, video ile alakalı şu bilgiyi vermiş izleyenlere:

2012’nin sonlarından beri sosyal medyada düzenli olarak dolaşan video, Nokia tarafından 2008 yılında sınırlı sayıda Bruce Lee cep telefonu için oluşturulan bir tanıtım spotuydu. Ödüllü reklam filmi JWT Shanghai tarafından yapıldı ve sanki 1960’ların sonunda veya 1970’lerin başında çekilmiş gibi görünecek şekilde yaratıldı. Bir Bruce Lee benzeri kullanıldı. Masa tenisi oynayan üç adam, gerçek bir oyunun hareketlerini taklit ettiler, ancak aslında bir masa tenisi topu kullanmadılar. Olaydan sonra filme bir “top” düzenlendi.

Kullanıcı bize araştıracak pek bir bilgi bırakmadan olan biteni anlatmış aslında. Biz de boş durmuyoruz elbette ve bu bilgilerin doğruluğunu tasdikliyoruz.

Video Kurgu, 2008 Yılından ve Görüntülerdeki Kişi “Bruce Lee” Değil

Videodaki telefon bir zamanların efsaneleşmiş markası Nokia’nın Bruce Lee’ye ithafen sınırlı sayıda ürettiği N96 modeli. Bunu o dönemki teknoloji sitelerinden de görmek mümkün. Telefonun şekli Nokia N96 fakat üzerinde Bruce Lee’nin tasviri yer alıyor.

Bruce Lee’ye ithafen üretilen sınırlı sayıdaki Nokia N96 modeline ait bir teknoloji habberi. Kaynak: PuntoCellulare

Konu ile alakalı daha derinlemesine araştırma yaptığımızda, bir reklamcılık sitesi olan adsoftheworld.com’da reklam ile alakalı bazı ilave bilgilere daha ulaşıyoruz.

Reklam şirketine dair bilgiler. Kaynak: adsoftheworld.com

Reklamı J. Walter Thompson (JWT) isimli bir reklam şirketi işbu reklamı 2007 yılında Nokia firması için oluşturmuş. Telefonu, usta oyuncu Lee’nin ölümünün 35. yılı için üretmişler. Tabii reklamı pazarlamak Bruce Lee’ye benzeyen bir yol seçmişler.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu