DoğrulamaManşet

7777 “Neredeyim” Servisi Yetkililere Konum Bildiriyor mu?

Bulgularımız:

  • Turkcell, Vodafone ve Sağlık Bakanlığının “Neredeyim” servisleri yetkililere değil, kişiye kendi adresini gönderiyor.
  • Deprem durumunda arama kurtarma ekiplerine sinyal göndermek için AFAD Acil Çağrı uygulaması kullanılabilir.

6 Şubat 2023’te Kandilli Rasathanesi’nin velerine göre Gaziantep’in Şehitkamil ilçesi merkezli 7,7 büyüklüğünde bir deprem gerçekleşti. Aynı gün öğlen saat 13 civarı bu sefer Kahramanmaraş’ın Ekinözü ilçesinde 7,5 büyüklüğünde bir başka deprem daha gerçekleşti. Dolayısıyla bu iki büyük deprem 10 ilden hissedildi ve yıkıma sebep oldu.

Büyüteç olarak haberleri büyük bir üzüntü ile takip ediyoruz. Ancak bu gibi kriz olaylarında medyada yanlış bilgi yayılımına da dikkat çekmek istiyoruz. Birkaç tık uğruna etkileşim almak isteyeyen kötücül amaçlı kişilere fırsat vermemek oldukça önemli.

Arşivlenmiş Tweet

Bu iddialardan biri, tüm operatörlerden NEREDEYİM yazıp 7777’ye sms atarsanız koordinatlarınızın yetkililerce izlenebilmesi. Peki gerçekten de bu sms servisi ile konum göndermek mümkün mü?

Bu bilginin doğru olup olmadığını inceledik.

NEREDEYİM Servisi Konumunuzu Yetkililere Değil Bizzat Size Gönderiyor

NEREDEYİM servisini iddia sahiplerince, enkaz altında kalma gibi durumlarda işe yarıyor. Ancak Google’dan aradığımızda, bu sms servisiyle konumunuzu yetkililere gönderdiğine dair herhangi bir bulguya rastlamıyoruz.

Turkcell’in NEREDEYİM Servisi

Aramalarımızda, Turkcell’in NEREDEYİM yazıp 2222‘ye göndermeniz durumunda telefonunuza nerede olduğunuza dair bir adres gönderiyor. Turkcell bu hizmet ile alakalı şu ifadeyi kullanmış:

Nerede olduğunuzu tarif etmekten sıkıldıysanız, yerinizi Turkcell bulsun! Hem de şimdi aradığınız esnafı SMS ile sorgulayabilir, kendinize en yakın esnafları, telefon bilgileri, isimleri ve haritasıyla görebilirsiniz!

Bunun yanı sıra aramanızı kişiselleştirerek yakınınızdaki AVM, ATM gibi kamuya açık mekanların nerede olduğunu da sorgulayabiliyorsunuz. Kısacası bu, internetinizin olmaması durumunda bir nevi Navigasyon hizmeti vermekle aynı mantıkta çalışıyor.

Vodafone’un NEREDEYİM Sesli Yanıt Servisi

Bunun yanı sıra benzer bir hizmete Vodafone’un da verdiğini görüyoruz. Turkcell’den farklı olarak Vodafone bu hizmeti SMS değil, arama şeklinde veriyor. Vodafone, sesli yanıt servisini şu ifadelerle tanımlıyor.

Neredeyim Sesli Yanıt Servisi’ni kullanmak isteyen abonelerimiz Türkiye sınırları içerisinde 7016 numarasını arayarak o anda bulundukları konumun, il-ilçe-mahalle bilgisini dinleyebilirler.

Abonelerinin anlık konum bilgilerinin neresi olduğunu telefonla arayarak ulaşabildiği bu sistem de benzer şekilde çalışıyor.

Sağlık Bakanlığı’nın NEREDEYİM Servisi

İddiaya esas konu olan 7777 NEREDEYİM, aslında Sağlık Bakanlığı’nın sağladığı bir servis. Bu hatta mesaj göndererek de konumunuzu öğrenmeniz mümkün. Servis ile alakalı detaylı bilgileri araştırdık. Bakanlık bu servisi, sağlık ekiplerine adres verme sorununu çözmek için çıkarmış.

  • Dolayısıyla NEREDEYİM yazıp 7777’ye göndermenin yetkililere konum bilgisi gönderdiği iddiası DOĞRU DEĞİL. Turkcell ve Vodafone’da firmalarında da olan bu mobil servisler, müşterilerine kendi konumunun neresi olduğunu bildiriyor.

Depremde Enkaz Altında Kalırsak Konumumuzu Nasıl Bildirebiliriz?

Ülkemizin Güney Doğu bölgesinde 10 ili derinden etkileyen bu afet ile alakalı pek çok yanlış iddia dolaşıyor malum. Bugün de “7777 Neredeyim” servisinin göçük altında kalma gibi durumlarda arama kurtarma ekiplerine konum bilgisi attığı iddiasını inceledik. Ardından bu bilginin doğru olmadığını öğrendik. Peki enkaz altında kalma durumunda yetkililere konumumuzu nasıl bildirebiliriz?

Bunun için bazı yollar var. Olası bir afet durumunda acil yardıma ihtiyacınız olması halinde AFAD Acil Çağrı uygulamasını kullanabilirsiniz. Bu uygulama ile depremde enkaz altında kalma halinde arama kurtarma ekiplerine bir çağrıda bulunup yerinizin sinyalini gönderebiliyorsunuz.

AFAD’ın Acil Çağrı Uygulaması

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu