DoğrulamaKültür SanatManşet

Paris’e Eyfel Kulesi’nin Benzeri Yapıldı mı?

Bulgularımız:

  • Mimar Philippe Maindron, 32 Metrelik Eyfel Kulesi replikası, 1 Nisan şakası amacıyla tasarlamış.
  • Yavru Eyfel Kulesi, Champ de Mars alanında 10 Nisan’a kadar ziyaretçilere açık olacak.

Paris deyince herkesin aklına ilk başta Eyfel Kulesi gelir. Bu oldukça normal bir durum. Peki Eyfel Kules’nin birebir aynısından bir tane daha inşa edildiğine dair bir habere denk geldiniz mi? Bu haber şu sıralar sosyal medya ve internet sitelerinde gündemde.

İşte o paylaşımlardan bazıları:

 

Eyfel Kulesi Benzeri İddia TRT Haber – Tweet Kaynağı

@trthaber’in Tweet’i:

“Eyfel Kulesi doğurdu” Paris’te dünyaca ünlü kulenin 200 metre ilerisine 10 kat küçüğü inşa edildi.

Eyfel Kulesi Benzeri İddia – Tweet Kaynağı
Eyfel Kulesi Benzeri İddia – Tweet Kaynağı

Paris’te yer alan dünyaca ünlü kent simgesi Eyfel Kulesi’nin bir benzerinin 200 metre ileriye inşa edildiği iddiasına Büyüteç tuttuk.

Eyfel Kulesi’nin Yakınına Bir Benzeri İnşa Edildi mi?

Sosyal medyada epey viral hale gelen bu paylaşımı araştırmaya başlıyoruz. Öncelikle “Eiffel Tower” gibi anahtar kelimelerle konuyu yüzeysel olarak irdeliyoruz.

Eyfel Kulesinin 1 Nisan için inşa edilen benzeri: “Eyfela Kulesi” – Kaynak: Indianexpress

Karşımıza bazı sonuçlar çıkıyor. Elde ettiğimiz bulgulara göre iddianın gerçek olduğunu doğruluyoruz. Ancak her ne kadar duplikası şeklinde yayılımda olsa da aslında çok daha ufak bir maketi… Ayrıca bu maket 1 Nisan için yapılmış. The Indian Express’in bu konu ile alakalı makalesinde şöyle yazmakta:

Orijinal Eyfel Kulesi’nin orijinali kadar gerçek görünen 32 metrelik bir kopyası, Champ de Mars’taki orijinal kulenin yanına dikildi. ‘Eiffela’ olarak bilinen, sanatçı Philippe Maindron tarafından yaratıldı ve orijinalinin yalnızca onda biri büyüklüğünde. “Garip olayların yaratıcısıyım. Ve Eyfel Kulesi’nin bir bebeği olduğunu hayal ettim,” dedi sanatçı Reuters’e .

1 Nisan Şakası Günü’nde dikilen 32 metrelik demir kopya , 3.900 büyük parça ve 9.000 küçük metal parçadan yapılmıştır. “İşte bu yüzden görsel olarak yanıltıcı çünkü hangi açıdan baktığımıza göre iki Eyfel Kulesi, bir küçük bir büyük Eyfel Kulesi ya da bebeğin anne kadar büyük görünebileceği izlenimine kapılıyoruz. Maindron, ” Uzayda sahip olduğumuz bu perspektif fikrinin komik yanı da bu ,” dedi.

Bunun yanı sıra ziyaretçiler için daha eğlenceli hale getirmek için, her on dakikada bir Eyfel’den bir bebek ağlaması gelecek şekilde ayarlama yapmışlar. Ayrıca, ziyaret etmek isteyenler için kule 10 Nisan’a kadar Champ de Mars alanında sergilenecekmiş.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu