DoğrulamaManşet

Mustafa Varank “CHP uzaya çıkmamıza engel oluyor” Dedi mi?

Bulgularımız:

  • Mustafa Varank’ın ifadeleri çarpıtılmış.
  • Bakan, 2019’daki konuşmasında “CHP uzaya çıkmamıza engel oluyor” benzeri bir ifade kullanmıyor.

Türkiye seçim düzlüğüne girmekteyken sosyal medyada birçok dezenformasyona rastlıyoruz. Her ne kadar birinci ağızlar bu yanlış bilgileri yalanlasalar da, bu çaba kimi zaman eksik kalabiliyor. Dolayısıyla bu dezenformasyon, dijital okuryazarlık seviyesi düşük seçmenleri olumsuz etkiliyor.

Sosyal medyada Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın “CHP uzaya çıkmamıza engel oluyor” dediğine dair bir bilgi yayılımdaydı. Tabii bu bilgiyi birçok sosyal medya kanalı, mütemadiyen servis etti.

Peki gerçekten de bakan böyle bir ifade kullandı mı?

Mustafa Varank’ın “CHP uzaya çıkmamıza engel oluyor” iddiasıyla yayılımda olan tweet
Mustafa Varank’ın “CHP uzaya çıkmamıza engel oluyor” iddiasıyla yayılımda olan tweet 

Mustafa Varank İddiaları Reddetti

TC. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın “CHP uzaya çıkmamıza engel oluyor” dediğine dair bir bilgi yayılımdaydı. Bu bilgiyi araştırdığımızda, Varank’ın iddiaları yalanladığını görüyoruz.

Mustafa Varank’ın iddialara yönelik tweeti. (Arşivlenmiş)

Varank Tweet’inde şu ifadeye yer vermiş:

Benim ağzımdan böyle bir söz hiçbir zaman çıkmadı. Ama CHP 2019’da Türkiye Uzay Ajansı’nın kuruluş kararnamesini iptal ettirmek için AYM’ye başvurdu. Söylediğim söz aşağıdaki tweette 6’lı masanın kopyala yapıştır müfterileri ise görselde.
Bakanın 5 Mart 2019’da attığı bir tweeti mentionlamış.
Mustafa Varank’ın 2019’da attığı tweet (Arşivlenmiş)
Tweet içeriğinde ise şu ifadeler yer alıyor:
Türkiye’nin 20 yıllık hayali olan, büyük bir heyecanla çalışmalarını yürüttüğümüz Türkiye Uzay Ajansı’nın kuruluş kararnamesinin iptali için CHP Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Bilime ve teknolojiye karşı olan CHP’nin bu girişimi çalışmalarımızı durduramayacak.
Bunun üstüne ABC Gazetesi Varank’a cevap olarak videolu bir tweet atmış. Ancak ilgili video izlendiğinde de bakanın böyle bir ifadeye başvurduğuna dair bir bulguya rastlamıyoruz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu