Doğrulama

Fotoğraftaki ‘Üç Yavru Baykuş’ Gerçek mi?

İnsan avucuna sığan minik üç yavru baykuş... O kadar şirin duruyorlar ki, insan bakakalıyor. Peki ama bir saniye. Bunlar gerçek mi?

Bulgularımız:

  • Görüntüdeki yavru baykuşlar gerçek değil.
  • Japon sanatçı Akie Nakata’nın yaptığı bu tasarım, taş parçalarının üzerinin boyanmasıyla oluşturulmuş.
  • Sanatçının buna benzer hayvan illustrasyonları mevcut.

Sosyal medyada rutin gezintimizi yaparken bir görüntüye rastladık. Fotoğrafta, bir insan avucuna sığan üç yavru baykuş görünüyor. Baykuşlar o kadar ufak ve gerçekçi bir şekle sahip ki, insan gerçek mi değil mi anlayamıyor. Bu yüzden biz de ilk bakışta anlayamadık. Ne de olsa görsel teknoloji epey gelişti. İnsan sahici sandığı birçok görselin dijital olduğunu görünce şaşırıp kalıyor.

İddia Tweeti (arşivlenmiş)

Bu fotoğrafa bir büyüteç tutalım dedik. Bakalım işin aslı astarı neymiş.

Fotoğraftaki Baykuşlar Gerçek Değil; Birer ‘Taş Parçası’

İnternetçilerin paylaştığı bu fotoğrafa dikkatlice bakmak anlamak için pek de yeterli değil… Kimisi bu yavruların gerçek dese de, aksini düşünenlerin sayısı hiç de az değil.

Öncelikle aramamıza “Three Baby Owls” yazıyoruz fakat herhangi bir anlamlı sonuca ulaşamıyoruz. Daha sonra söz konusu görseli bir  olan tersine görsel arama ile taratıyoruz. TinEye’ın veri tabanı bize yardımcı oluyor.

Dailymail’in 26 Mart 2020 tarihli makalesinde, bu baykuşların aslında gerçek değil, birer sanat tasarımı olduğu belirtiliyor. Dailymail, konuya şu bilgiyle açıklık getirmiş:

Bazı sanatçılar için bir tuval yeterli değildir ve üzerinde şaheserlerini yaratmak için farklı ve benzersiz malzemeler isterler. Japonya’dan Akie Nakata böyle bir sanatçı ve inanılmaz ve gerçekçi hayvan tasarımları yapmak için küçük taşlar ve çakıl taşları kullanıyor. Kendi kendini yetiştirmiş ressam, 2011 yılında taş sanatçısı olarak çalışmaya başladı, ancak Bored Panda’ya göre çocukluğundan beri taş ve kaya topladı.

Anlaşılan o ki, Akie Nakata isimli Japon sanatçı, 2011’den bu yana küçük taş parçalarıyla sanatını icra ediyormuş. Ne var ki Nakata’nın bu görsel tasarımları o kadar gerçekçi ki, insanlar çoktan inanmışlar bile… Tabii sadece bu küçük baykuş yavruları değil, birçok hayvanı referans alan sanat eserleri üretmiş kendisi.

İşte o taş boyamalarından bazıları:

Taştan Kaplan Tasarımı
Taştan Kirpi Tasarımı
Taştan Güvercin Tasarımı

Sanatçının diğer tasarımları Bored Panda isimli web adresinde de mevcut.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu