DoğrulamaManşet

Madonna’nın Elvis Presley’den İmza İstediği Fotoğraf Gerçek mi?

Bulgularımız:

  • 1970’de Detroit’te kaydedilen bu fotoğraftaki kişinin Madonna olduğuna dair bir kanıt yok.
  • Fotoğrafın çekildiği tarihte Madonna 12 yaşındaydı.
  • Madonna’nın gençlik hali ile fotoğraftaki kişi uyuşmuyor.

İnternette epey ilginç bir paylaşıma rastladık. “Haber İsrael” isimli bir sayfanın gönderisinde genç bir kadının Elvis Presley’den imza aldığı fotoğraf yer alıyor. Ancak bahse konu fotoğrafı ilginç kılan ise bu genç kadının bizzat Madonna olması. Peki gerçekten de Elvis Presley ile yan yana olan bu kişi Madonna mı?

Bunu sizin için Büyüteçledik

Madonna’nın Elvis Presley’den imza istediği iddia edilen fotoğraf. (Arşivlenmiş Tweet)

İddiayı X.com (Twitter) üzerinden incelediğimizde yıllardan bu yana yayılımda olduğunu görüyoruz. Benzer ifadelerle birçok paylaşımla karşılaşıyoruz.

Elvis Presley’den İmza Alan Kişi “Madonna” mı?

Öncelikle bir iz bulmak için “Elvis Presley”, “Madonna”, “Photo” gibi İngilizce anahtar kelimelerle konuyu araştırıyoruz. Ancak fotoğraf ile bilgi veren herhangi bir web sitesi içeriğine erişemiyoruz.

“Rock’n Roll’un Kralı” olarak bilinen ve tüm zamanların en ikonik sanatçılarından biri olan Elvis Presley 1935 ile 1977 yılları arasında yaşadı. Dolayısıyla bu fotoğrafın da en geç 1976-77 yıllarında çekilmiş olması gerekiyor. Madonna şayet Presley ile bu tarihte fotoğraf çektirseydi 17 yaşında olacaktı.

Ardından konuyu nihayete erdirmek adına tersine görsel araştırma metoduna başvuruyoruz. Görüntüyü internetin derin arşivlerinde araştırdığımızda, fotoğrafın 1970’te Detroit’te kaydedildiğini öğreniyoruz.

Elvis Presley ve bir grup hayranının yer aldığı bu 53 yıllık bu fotoğraf ilk olarak 12 Eylül 1970’de Detroit Times’da Elvis’in Olympia Stadyumu’ndaki son konseriyle ilgili bir makalede yayınlanmıştır. Gazetenin dijital kopyasına ulaşmak mümkün.

12 Eylül 1970 tarihli gazete kupuru. Kaynak: Detroit Free Press (Arşivlenmiş)

Bu durumda fotoğraftaki kişi şayet Madonna ise, 12 yaşında olduğu ortaya çıkıyor. Görüntüdeki kadının 12 yaşından büyük olduğu açıkça görülüyor.

Diğer yandan Matthew Rettenmund’un 1995’te kaleme aldığı, Madonna ile ilgili biyografik bir kitap olan Encyclopedia Madonnica’da da Elvis Presley ile ilgili bir anı yer almıyor.

Snopes.com’a konuşan Rettenmund, fotoğraftaki kişinin kesinlikle Madonna olmadığını söyledi:

“Bu kesinlikle Madonna değil. Elvis’in imzasını aldığını söylemeden 63 yaşına gelmesinin mümkün olmadığı kesinlikle doğru. Ben bu söylemi elimden geldiğince bastırdım ve bu yıl çıkacak kitabımın güncellenmesi için bunu ayarladım.”

Madonna’nın 14 yaşındaki hali ile görüntüdeki kişi yan yana getirildiğinde de birbirine benzemedikleri anlaşılıyor.

Madonna’nın 14 yaşındaki hali (Solda)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu