BilimDoğrulamaManşetTeknoloji - Oyun

Fotoğraf Bir HAARP Gemisini mi Gösteriyor?

Bulgularımız:

  • Fotoğraftaki yüzen platform bir HAARP gemisi değil.
  • Fotoğraftaki platform, SBX isimli yüzen bir radar. SBX okyanus ötesinde bir hareketlenme olması durumunda ABD ordusuna erken uyarı gönderiyor.

6 Şubat 2023’te Kahramanmaraş’ta yaşanan depremler, 11 ilimizi büyük ölçekte etkiledi. Ciddi oranda can ve mal kaybına neden olan depremler bir süredir gündemde. Tabii söz depremden açılınca, komplo teorisyenlerine de malzeme çıkmış oluyor. Asrın felaketi ile ilgili bazı dış güçlerin, depremi HAARP isimli bir ‘gizli’ teknoloji ile yarattığını iddia ediyor.

Üstelik bu absürt iddialarını temellendirmek için bazı belirsiz bilgileri öne sürmekten çekinmiyorlar. HAARP gemisi iddiasıyla paylaşılan bir araç da bunlardan birisi… Televizyon kanallarında, haber sitelerinde ve sosyal medya hesaplarında mütemadiyen paylaşılan bu aracın ne olduğuna Büyüteç tuttuk.

Araç ile ilgili yayılımda olan görseller:

HAARP Gemisi Olduğu İddiasıyla Paylaşılan Fotoğraf (Arşivlenmiş Tweet)
HAARP Gemisi Olduğu İddiasıyla Paylaşılan Fotoğraf (Arşivlenmiş Tweet)

Fotoğraftaki Araç Bir HAARP Gemisi mi?

Peki gerçekten de komplo teorisyenlerinin öne sürdüğü gibi bu yüzen araç bir HAARP gemisi mi? Bunu incelemek için öncelikle tersine görsel arama yöntemi kullanıyoruz. Ardından karşımıza İngilizce bazı kaynaklar çıkıyor. Geekwire’ın haberine göre, bu fotoğraflardaki yüzen araç bir okyanus ötesi radar platformu. 

Geekwire’ın SBX radar haberi. (Arşivlenmiş Sayfa)

Geekwire bu radar platformu için şunları yazmış:

“SBX Radarı, ülkemizin füze savunma sisteminin sensörlerinden biridir. Misyonu, balistik füze tehditlerini tespit etmek ve bu bilgiyi füze savunması için muharebe yönetimi, komuta, kontrol ve iletişim sistemine iletmektir.”

Wikipedia sayfasında Sea-based X-band Radar (SBX) isimli bu yüzen platformun, bir erken uyarı sistemi olduğu belirtiliyor. Yani okyanus ötesinde bir kıpırdanma olması durumunda, erken uyarı sayesinde ABD ordusunu bilgilendiriyor. Yani bir “yüzen radar” desek yanlış olmaz.

SBX Radar’ın Wikipedia Sayfası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu