Doğrulama

Takla Atan Sikorsky S-70 Helikopter Görüntüsü Gerçek mi?

Bulgularımız:

  • Fotoğraf GERÇEK.
  • 1988’de kaydedilen bu görüntüde, helikopteri Jandarma Pilot Binbaşı Yusuf Keleş takla attırıyor.

Twitter’da epey enteresan bir fotoğrafa denk geldik. Pilot Binbaşı Yusuf Keleş’in TSK’nın envanterindeki Sikorsky S-70 model helikopteri takla attırdığını görüyoruz. F-16 Falcon, Eurofighter Typhoon gibi taarruz uçaklarının halka açık gösteriler yaparken havada ters döndüğünü biliyoruz. Peki bunun aynısını yapmak manevra kabiliyiyeti nispeten düşük helikopterde yapmak mümkün mü?

Fotoğrafın arka planını Büyüteçledik.

Kaynak: TarihteOan

Fotoğraf Gerçek ve 1989 Yılında Çekildi

Öncelikle konuyu daha detaylı araştırmak için “Sikorsky S-70”, “Yusuf Keleş”, “Takla” gibi hususi kelimelerle Twitter’da inceleme yapıyoruz. Sonuç olarak, bu paylaşımın 2018’de Jandarma’nın Twitter hesabında paylaştığını görüyoruz. Jandarma, bu tweeti tıpkı görüntüdeki helikopter gibi ters karakterler kullanarak yazmış.

Kaynak: T.C. Jandarma Gn. K

Aynı aramayı Google üzerinde yapıyoruz ve bu fotoğrafın hikayesine ulaşıyoruz.

Öncelikle bu hava aracı Sikorsky-S70 modeli. Helikopter 1988 yılında TSK envanterine giriyor. Ancak helikopterlerin teslimatı sırasında Amerikan Sikorsky firmasının mühendisleri, S-70 modelinin ters dönme hareketini yapamayacağı söylüyor. Tabii bu sözü işiten ve TSK’ya gelen helikopteri inceleyen Jandarma Genel komutanlığı’na bağlı Türk pilotları ise bu modelle takla atılabileceğini söylüyor. İddiaya göre helikopteri tasarlayan mühendis ve Türk pilotlar arasında konu “yaparım yapamazsın” inatlaşmasına gidiyor. Üst makamdan izin alan Jandarma Pilot Binbaşı Yusuf Keleş, boş ağırlığı 5 bin 347 kg. olan 73101329 seri numaralı Sikorsky S-70’e takla attırıyor.

Ayrıca çekilen bu fotoğraf o dönemlerde ünlü havacılık dergisi Defence Helicopter World tarafından da kapak olarak kullanılıyor. Gelgelelim yıllar geçse de bu fantastik fotoğraf halen ara ara gündeme gelmekte.

Görsel Kaynağı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu