Doğrulama

Che Guevara, Selahaddin Eyyubi’nin Mezarını Ziyaret Etti mi?

  • Ernesto Che Guevara, Küba Devrimi’nin ardından Arap ülkelerini ziyaret etmişti. Bunlardan biri de Suriye’ydi. Che, Şam’a gittiğinde Emevi Camii’ni ve içeride bulunan Selahaddin Eyyubi’nin mezarını ziyaret etmişti. Dolayısıyla görüntüler DOĞRU.

Arjantin’li devrimci lider Ernesto Che Guevara’nın Bolivya’daki infazından sonra çantasından “Nutuk” çıktığına dair gülünç bir şehir efsanesini bilirsiniz. Bunu daha önceki bir yazımızda ele almıştık zaten. Geçtiğimiz günlerde Che ile ilgili enteresan bir paylaşıma daha rastladık. İddiaya edilen bir fotoğrafa baktığımızda, Che Guevara’nın, Selahaddin Eyyubi’nin kabrine ziyarete gittiğini görüyoruz.

Görsel Tweeti

Peki birbirinden binlerce kilometre uzak coğrafyada olan bu iki adamın buluşması gerçek mi? Biz de sizin gibi başta “Ne alaka?” desek de, içimizdeki merak dürtüsü bunu araştırmaya yetti.

Che Guevara, Selahaddin Eyyûbi’nin Kabrine 1959 yılında gitmişti

Araştırmanın ilk basamağı olarak ilk iş Google’da anahtar kelimelerle konuyu arayıp, bununla ilgili daha haber siteleri daha önce bir içerik yazdılar mı bunu didikledik. Bunun için “Che Guevara“, “Selahaddin Eyyubi“, “1959” gibi ifadelerle konuyu şöyle bir arıyoruz.  Bu konuyla alakalı daha önce bir interaktif tanım sitesi olan Ekşi Sözlük’te de yazılıp çizilmiş. Ekşici bir kullanıcı entrysinde şu ifadeleri kullanmış.

Şam’a gidip Emevi camisinde namaz kılacak olanların yutkunmasına sebep olacak ziyarettir. Devrimci Che Guevara 1959 yılında Şam’a gitmiş, Emevi camisini ve Selahaddin Eyyubi’nin türbesini ziyaret etmiş.

Duvar‘ın sitesinde yazdığı haber içeriğine göre Che, 12 Temmuz 1959’da Suriye, Pakistan, Sudan, Mısır, Fas’ın da bulunduğu 14 Müslüman ülkeyi ziyarete gitmişti. 1 Ocak 1959’da gerçekleşen Küba Devrimi hareketinin öncüsü Fidel Castro’ydu. Devrimin sembol isimlerinden olan Che ise, sanayi bakanı olmuştu. Bu dönemde yalnızca Güney Amerika değil, dünyanın birçok ülkesini ziyaret etmişti.

Che’nin bu fotoğrafı da Şam’da bulunan Emevi Cami’nde bulunan Selahaddin Eyyubi’nin kabrini gösteriyor. Arap ülkeleri ile ilgili haber paylaşımı yapan Almodon, da bu bilgiyi onaylıyor.

Mısırlılara devrim, toplumsal eşitlik ve sanayi devrimini anlattığı bir konuşma yapan Kübalı savaşçı, diplomatik görüşmelerin ardından Şam’a geçerek Selahaddin Eyyubi’nin türbesini ve Emevi Camii’ni ziyaret etti.

“Ben görmeden inanmam” diyenler için Che’nin bu ziyaretine dair videolu görüntüler de mevcut. Che Guevara’nın Şam’a ziyareti sırasında Emevi Camii’nde, Selahaddin Eyyubi’nin kabrinin başındaki görüntüsü:

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu