DoğrulamaManşet

Görsel, Antarktika Kıtasının Uzaydan Çekilen Fotoğrafı mı?

Antarktika, dünyada hiçbir medeniyetin yerleşke kuramadığı tek kıta. Haliyle böylesi gizemli bu kara parçası ile alakalı zibil gibi iddia dolanıyor. Bugün bunlardan birine değindik.

Bulgularımız:

  • Görsel, Antarktika’yı uzaydan gösterecek şekilde çekilmiş gerçek bir fotoğraf değil. Birden fazla imajın bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş dijital bir tasarım.
  • NASA’nın grafik laboratuvarı, bu dijital görseli 2007’de, ‘Uluslararası Kutup Yılı’ programı için hazırlamış.

Evet, Antarktika, dünyada hiçbir medeniyetin yerleşke kuramadığı tek kıta. 1959 yılında aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok ülkenin imzaladığı Antarktika Antlaşması‘na göre, kıtaya turistik faaliyetler ve araştırma dışında yerleşim yapmak yasak. Zaten bunu daha önce “Antarktika’ya gitmek yasak mı?” başlıklı makalemizde de ele almıştık.

Tabii, gün geçmiyor ki internetçiler sosyal medya hesaplarında yeni bir iddia paylaşmasın. “Uzayı Keşfet” isimli bir Twitter hesabı, paylaştığı fotoğrafa “Antarktika kıtasının uzaydan görünümü.” notunu düşmüş. Daha önce elbette ki Antarktika’nın uzaydan fotoğrafına rastlamamıştık. Bu da içeriğin yanlış olabileceğine dair aklımıza kurt düşürdü ve bir bakalım dedik.

Uzayı Keşfet isimli Twitter hesabının paylaştığı görseli tweet.

Antarktika kıtasını gösteren bu görsel, gerçek bir fotoğraf değil

Fotoğrafı tersine görsel arama ile Google Lens’e attık ve sonuçlar bizi Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’ne (NASA) götürdü.

SVS: Global View of the Arctic and Antarctic on September 21, 2005 (archive.org)

Burada görüntünün, birçok görselin bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş dijital bir çalışma olduğu bilgisi verilmiş. Söz konusu fotoğraf, International Polar Year yani Uluslararası Kutup Yılı için hazırlanmış. Uluslararası Kutup Yılı, küresel ısınma, buzulların erimesi ve iklim sorunları gibi birçok konuda ülkenin müzakere etmesi ve kararlar alması üzerine iki seneyi kapsayacak şekilde düzenlenen bir faaliyet dönemdir. Bu görsel, gerçek olmasa da, Antarktika kıtasının uzaydan tahmini bir görünümünü veriyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu