Doğrulama

Atatürk’ün Ölüm Anını Gösteren Video Gerçek mi?

Bulgularımız:

  • Atatürk’ün ölüm anını gösterdiği iddiasıyla paylaşılan video ‘GERÇEK DEĞİL’.
  • Görüntü 2010’da gösterime giren “Veda” isimli Atatürk’ün hayatını anlatan bir filmin sahnesi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün vefat ettiği anı gösteren video ara ara gündeme geliyor. Twitter’da bir hesap, bu videoyu geçtiğimiz 10 kasım günü paylaşmıştı. Birçok internetçinin Atatürk ile alakalı aslı olmayan birçok yanlış bilgiye inandığını biliyoruz. Hatta bununla alakalı birçok analiz yazısı bile yayınladık.

Videoya şöyle bir baktığımızda durumu mantıksız buluyoruz. Çünkü tıpkı oda kamerasıyla kayıt altına alınmış gibi bu duran görüntülerin sahte izlenimi verdiğini epey açık… Bu yüzden paylaşıma şüpheyle yaklaştık ve incelemeye koyulduk.

Videonun Atatürk’ün Ölüm Anını Gösterdiği İddiasıyla Paylaşılan Tweet (Arşivlenmiş)

Atatürk’ün Ölüm Anını Gösteren Video ‘Bir Filmden Alıntı’

İlgili gönderinin Twitter ve Facebook’ta epey alıcısı olduğunu görüyoruz. Anlaşılan herkes Atatürk’ün son anlarını gösterdiği iddiasıyla yayılan bu videoyu paylaşmış.

İlgili videodan bir ekran görüntüsü kaydedip Google Görseller üzerinden tersine görsel arama yöntemi ile arıyoruz. Çıkan sonuçlar bizi yanıltmıyor elbette. Atatürk’e ait olduğu iddiasıyla yayılımda olan bu videonun aslında “Veda” isimli bir Türk filminden alıntı olduğunu görüyoruz.

Zülfü Livaneli’nin yazıp yönettiği ve 2010’da gösterime giren film, genel hatlarıyla Atatürk’ün yaşamını anlatıyor. Bahse konu filmin tamamını Fanatik Film’in YouTube kanalından izlemek mümkün. Atatürk’ün ölüm anını gösterdiği iddiasıyla paylaşılan ‘oda kamerası sahnesi’, 1:45:32’den itibaren izlenebilir.

Anlaşılacağı üzere bu sahne aslında gerçek bir kamera kaydı değil elbette, yalnızca bir filmden kesit. Demek ki neymiş efendim, öyle her tarihi imajı verilerek paylaşılan bilgiyi araştırmadan inanmamak lazımmış.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu