DoğrulamaManşetPolitika

Stalin’in Eliyle Kalp İşareti Yaptığı Fotoğraf Gerçek mi?

Bulgularımız:

  • Eski SSCB başkanı Josef Stalin’in eliyle kalp yaptığı fotoğraf fotomontaj.
  • Orijinal görüntüde Stalin’in ellerinin normal durduğu görülmekte.

14 Mayıs 2023 seçimlerinde bir haftadan daha kısa bir süre kaldı. Liderlerin propaganda konuşmaları hız kesmeden devam ederken, yurdun birçok yerinden vatandaşlar, seçimin sonucunun ne olacağına dair hummalı bir tartışma içerisine giriyor.

İnternetçiler de boş durmuyorlar tabii. Söz konusu siyasi gündem ise, yanlış bilgi yayılımı gırla gidiyor.

Millet İttifakı liderlerinin miting meydanlarında elleriyle yaptığı ‘kalp işareti’, seçim döneminin sembolik bir işareti oluverdi.

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve ABB Başkanı Mansur Yavaş elleriyle kalp işareti yapıyor.

Sosyal medya mecralarında bu hususta bir fotoğraf yayıldı. Sovyetler Birliği’nin eski lideri Josef Stalin’in, eliyle kalp işareti yaptığı sanılan fotoğraf bir hayli yayılıma girdi.

Stalin’in Eliyle Kalp Yaptığı İddiasıyla Yayılıma Giren Fotoğraf. – (Arşivli Tweet)
Stalin’in Eliyle Kalp Yaptığı İddiasıyla Yayılıma Giren Fotoğraf. – (Arşivli Tweet)

Peki fotoğrafta, Stalin gerçekten de Türkiye seçimlerinde Millet İttifakı’nın simgeleştirdiği kalp işaretini mi yapıyordu?

Bunu Büyüteçledik.

Josef Stalin’in Eliyle Kalp İşareti Yaptığı Fotoğraf Gerçek mi?

Fotoğrafı tersine görsel arama yöntemi ile Google Lens üzerinden taratıyoruz. Böylelikle karşımıza fotoğrafın orijinal hali çıkıyor. Gerçek görüntüde Stalin elleriyle kalp işareti yapmıyor. Bunun yerinde sağ elinde baston benzeyen, ne olduğunu anlayamadığımız bir nesne duruyor.

Josef Stalin’in Eliyle Kalp İşareti Yaptığı İddiasıyla Yayılıma Giren Fotoğrafın Orijinal Hali. Fotoğrafın Üstüne Montaj Yapılmış. Kaynak: Wielkahistoria.pl

Wikimedia Commons kütüphanesinde de yer alan orijinal fotoğrafın 1930 tarihli olduğu anlaşılıyor. Nerede çekildiğine dair ise bir bilgiye rastlayamadık.

Stalin’in Eliyle Kalp İşareti Yaptığı Fotomontaj Görüntü, Meme Olarak da Birçok Sitede Yer Alıyor. Kaynak: Reddit

Bunun yanı sıra bu fotomontaj görüntünün bir güldürü görsel akım olan “meme” olarak da yayılımda olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla fotoğraf mizahi amaçlı ve gülüp geçilmesi gerekiyor en nihayetinde.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu