DoğrulamaManşet

Hadisin Gerçekliğini Kanıtlamak İçin 7 Adet Hurma Yiyip Zehir İçen Kişi Öldü mü?

Bulgularımız:

  • Görüntülerdeki Asrar Rashid isimli kişi, zehir olduğu iddia edilen sıvıyı içtikten sonra ölmedi.
  • Rashid, Twitter’da güncelde yayılan haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirtmiş.

Bugün Twitter mecrasında gezinirken tuhaf bir iddiayla karşılaştık. Söz konusu iddiada bir kişi Hadis’in “sahih” olduğunu kanıtlamak için tehlikeli bir yol tutuyor. Hadise göre 7 adet hurma yiyen bir kişi, ardından zehir tüketirse, zehir ona işlemiyor. Şeyh Raşid isimli bu kişi ise herkesin gözü önünde bunu kanıtlamaya çalışıyor fakat sonuç beklediğiniz gibi … Adamcağız ölüyor …

Biz de elbette sizin gibi “Bu kadar da değildir herhalde?” diye sorguladık. Fakat biz sorgularken, bu absürt iddia epey dolaşıma girmiş bile

Bu paylaşımlara bir Büyüteç tuttuk.

 

(Arşivlenmiş Tweet)
“7 adet hurma yiyen birine zehir ve sihir işlemez” hadisini kanıtlamak için hurma yedikten sonra fare zehiri içen Şeyh Raşid, hayatını kaybetti.
(Arşivlenmiş Tweet)
Şeyh Raşit “7 adet hurma yiyen birine zehir ve sihir işlemez” ayetini ıspatlamak için 7 hurma yedikten sonra fare zehiri içip ölmüş. Kim yazdı bu ayeti.!?!

Asrar Rashid Deneyden Sonra Sağlık Durumunda Bir Sorun Olmadığını Belirtmiş

Bu absürt iddia tahmin edeceğiniz üzere Türk sosyal medyasında ve web sitelerinde epey gündem oldu. Bunun üstüne Ashar Rashid kendisi hakkındaki asılsız haberleri şu açıklama ile yalanlamış:
Bu medya kuruluşu haberi yanlış anlamış. Yaşıyorum ve iyiyim Elhamdülillah. Bu haber ajansıyla kim iletişime geçebilirse, lütfen gerçekleri kontrol ettirsin.

Ashar Rashid’in konu ile alakalı Twitter hesabından yaptığı paylaşım:

Şeyh Asrar Rashid’in Twitter Açıklaması

Görüntülerdeki kişinin konu ile alakalı cevaba halihazırda ulaştık. Peki “Neden Asrar Rashid bey? Neden?” diye sormuş olabilirsiniz. Biz de sorduk aynı soruyu ve araştırmamızı biraz daha ilerlettik.

Olay, tarihinde Manchester Üniversitesi’nde düzenlenen İslamiyet ve Hristiyanlık konulu bir münazara esnasında gerçekleşiyor. 2020… Yani bundan 3 yıl öncesi. Rashid bey, konu İslam alimlerince sahih kabul edilen Buhari, Tirmizi, Müslim gibi muhaddislerden geçtiğinde ortaya atılıyor. Rashid: “7 acve hurması yiyene zehir ve sihir etki etmez” hadisinin sahih (gerçek) olduğunu ispat etmek istiyor. Bu nedenle fare zehri olduğu iddia edilen sıvıyı içiyor. Her ne kadar Rashid’in hastanelik olduğu söylense de sonrasında ne olduğu ile ilgili “kesin” bir bilgiye ulaşamıyoruz ne yazık ki.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu