Doğrulama

Ak Parti, Türk Vatandaşı Olan Araplara Nasıl Oy Verileceğini Gösteren Bir Video mu Hazırladı?

İnternette bir süredir Ak Parti'nin sonradan Türk vatandaşı olanlara 'Nasıl Ak Parti'ye oy verilir?' temalı Arapça bir animasyon hazırladığı iddiası gündemde. İnceledik..

Bulgularımız:

  • Video 2019 seçim döneminde, Ak Parti seçmenleri için nasıl oy verileceği açıklanan videonun orijinal hali Türkçe. Arapça seslendirme videoya sonradan eklenmiş.

Sonradan Türk vatandaşı olan düzenli göçmenlerle ilgili tartışmalar sürüyor. Birkaç gündür internetin gündeminde bir video var. Animasyon şeklinde hazırlanmış bu videoda, bir çizgi karakter, nasıl oy kullanılacağını gösteriyor. İnternetçiler bu görüntüler için “Ak Parti Araplara nasıl oy kullanılacağını gösteriyor” minvalinde yorumlarda bulunmuş. Bu görüntülere bir bakalım.

Videonun orijinal hali Türkçe

Bunun bir oy verme eğitimi olduğunu düşündüğümüzde, aramayı bu doğrultuda yapmamız gerekiyordu. Ebebi Ehver isimli bir YouTube kanalında ilgili videoya ulaştık. Videonun tam halinde takım elbiseli şahıs ve kabinde oy kullanan teyzeyi görüyoruz. Dediğimiz gibi, videonun orijinali Türkçe ve üzerine Arapça dublaj sonradan yapılmış. 

Video Temmuz 2022’de de dolaşımdaydı

Üzerine Arapça seslendirme yapılan bu seçim videosu, daha önce geçtiğimiz Temmuz ayında da yayılıma girmişti. Videoyu ilk olarak Haber Report paylaşmıştı.

Daha sonra AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, paylaşılan videoya yönelik bir Tweet atmış ve Haber Report isimli Twitter hesabı ‘geri vites’ yapmak durumunda kalmıştı.

Hamza Dağ’ın Haber Report’a cevabı.

Haber Report, konuya ilişkin açıklama yapmış

Haber Report, “Video Arap dernekler tarafından dolaşıma sokulmuş. AK Parti’nin Türkçe videosu Araplar için uygun hale getirilip Arap vatandaşlarla paylaşılmış.” ve “Videoyu yayan, Milli Eğitim’e bağlı Awael Koleji videoyu sildi.” tweetleriyle, “Awael Koleji’nin” Instagram sayfasında paylaştığı videonun ekran görüntüsünü paylaşmış.

Haber Report’un konuyla ilişkin açıklaması.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu