Doğrulama

Fotoğraf, Depremden Etkilenen Bir Aileyi mi Gösteriyor?

Bulgularımız:

  • Fotoğraf enkaz altından çıkmadı ve depremden etkilediği bir aileyi göstermiyor.
  • Görsel, Freepik isimli bir stok görsel paylaşım sitesinde yer alıyor.

Kahramanmaraş’ta 6 Şubatta yaşadığımız yaşadığımız iki deprem, birçok insanımızı derinden etkiledi. Yalnızca evler, binalar göçmedi. Aileler dağıldı, birçok kişi kimsesiz kaldı. Twitter’da bunu gösteren birçok yürek burkan görüntüye rastlıyoruz maalesef. Bu görüntülerden biri de, bir anne, baba ve çocuğun yer aldığı fotoğraf oldu.

Paylaşım sahipleri, yerdeki fotoğraf için şu ifadeleri kullandı:

Arşivlenmiş Tweet

Kelimeler tükendi…

Paylaşım Linki

bir fotoğrafa ne kadar uzun bakılırsa o kadar uzun baktım..

Fotoğraf Stok Görsel Paylaşım Sitelerinde Yer Alıyor

Enkaz altından çıktığı ve bir aileyi gösterdiği iddiasıyla yayılımda olan bu görseli incelemeye başlıyoruz. Bu gibi görüntü içeren söylemler için kullanabileceğimiz en iyi yöntem: “Tersine görsel arama yöntemi”

Bunun ardından bazı sonuçlarla karşılaşıyoruz. Web siteleri makalelerinde bu fotoğrafın büyük ve net halini kullanmış. Fotoğrafın net halini gördüğümüzde bunun bir stok görsel olduğundan emin oluyoruz. Tek yapmamız  gereken hangi platformda yer aldığı. Bunu kısa bir arama sonucunda buluyoruz. Freepik isimli stok paylaşım sitesinde kadın, erkek ve bir çocuğun yer aldığı bu fotoğrafın tam haline ve diğer açılardan görünümüne ulaşıyoruz.

Daha sonra internette daha kapsamlı arama yaptığımızda, fotoğraftaki kadının isminin Lidiya Kosharska olduğunu öğreniyoruz. Kosharska’nın Instagram hesabında aynı gün çektikleri benzer bir fotoğrafa ulaşmak mümkün.

Instagram Paylaşım Linki

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu