DoğrulamaPolitika

Erdoğan’ın Türk Lirası İle Gözyaşlarını Sildiği Fotoğraf Gerçek mi?

Bulgularımız:

  • Fotoğrafın üzerinde mizahi amaçlı dijital oynama yapılmış.
  • Fotoğrafın orijinal halinde Erdoğan gözyaşını mendil ile siliyor.

Sosyal medyada ara ara denk geldiğimiz mizahi fotoğraflar vardır. Bunların birçoğuna artık yeni dönemde adına “meme” denen güldürü paylaşımları denmekte. Sözde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ait olan ve yıllar boyu internette yayılan fotoğraf da bunlardan biri… Söz konusu imajda Erdoğan ağlıyor ve elindeki 100 tl’lik banknotlarla gözyaşlarını siliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türk Lirası ile göz yaşlarını sildiği iddia edilen görüntü. (Arşivlenmiş Tweet)

Eh tabii ki görsel ilk bakışta “uydurma” izlenimini rahatlıkla veriyor. Peki bu fotoğrafın orijinal hali nerede diye sorarsanız. Bunu biz de merak ettik ve Büyüteç tuttuk.

Erdoğan’ın Banknot Para ile Göz Yaşlarını Sildiği Fotoğraf Gerçek mi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın göz yaşlarını bir tomar 100’lük banknot ile sildiği algısıyla paylaşımda olan bu görseli incelemeye başlıyoruz.

İlk önce bu görüntüyü araştırmak için TinEye üzerinden tersine görsel arama yöntemini kullanıyoruz. Ardından karşımıza bazı sonuçlar çıkıyor. Bakalım internetçi tayfaya goy goy malzemesi olan bu görüntünün aslı neymiş…

Cumhurbaşkanı Erdoğan gözyaşlarını tutamadı. Kaynak: trthaber.com

Fotoğrafı araştırdığımızda, 2017 yılında Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde çekildiğini anlıyoruz. Haber içeriğinde Erdoğan’ın “15 Temmuz Şehitleri Anma Programı” kapsamında salonda olduğunu anlıyoruz. Söz konusu görüntüde ise Cumhurbaşkanı’nı gözyaşlarını tutamamasına dair şu bilgi yer alıyor:

Şehit edilen Ahmet ve Mehmet Oruç’un babası Halil Oruç, çocukları için yazdığı şiiri okurken Cumhurbaşkanı Erdoğan gözyaşlarını tutamadı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gölbaşı’ndaki bombalı saldırıda şehit düşen ikiz polis memurları Ahmet ve Mehmet Oruç’un babası Ali Oruç, şehit evlatları için yazdığı şiiri okurken gözyaşlarına hakim olamadı.

Dolayısıyla araştırmalarımız sonucunda bu görüntünün ardında bambaşka bir haberin olduğunu görüyoruz. Her ne kadar bu görselin mizahi amaçlı yayılıma girdiğini düşünsek de …

Ayrıca fotoğrafına aslına bir stok görsel paylaşım sitesi olan Alamy’de de yer alıyor. Fotoğrafın açıklamasında 13 Temmuz 2017 tarihini görüyoruz. Böylelikle fotoğrafı tamamıyla teyit etmiş oluyoruz.

Erdoğan’ın Sözde Banknot Para ile Gözyaşlarını Sildiğini Resmeden Görselin Orijinal Hali. Kaynak: Alamy

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu