DoğrulamaManşetPolitika

Kılıçdaroğlu’nun Ramazan Ayında Rakı İçtiği Fotoğraf Gerçek mi?

Bulgularımız:

  • Kemal Kılıçdaroğlu’nu rakı kadehiyle gösteren fotoğraf 2010 tarihli.
  • Fotoğraf 29 Aralık’ta kaydedilmiş. Bu tarihte Ramazan ayı çoktan bitmişti.

Sosyal medyada CHP Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun epey ses getiren bir fotoğrafı gündemdeydi. İddiaya göre elinde dolu bir rakı kadehi tutan Kılıçdaroğlu’nun bu fotoğrafı günceldi. Yani Ramazan ayında çekilmişti.

Kemal Kılıçdaroğlu Rakı Kadehli Fotoğrafı – Tweet Kaynağı

Paylaşım sahibinin Tweet’inde şunlar yazmakta:

Önce iftar sonra rakı. Oruç tutar gibi yapıp iftar sofralarına koşmak, sonra kendi camiasına koşup rakısını yudumlamak. Oruç tutmuyorsan tutma bana ne! Rakı içiyorsan iç bize ne! Ama bu sahtekarlık ve iki yüzlülükle ülkeyi yönetmezsin. Dürüst ol dürüst

Dini hassasiyeti olan birçok internetçi genel başkana tepki göstermiş. Malum genel seçimler yaklaşıyor. Politikacılar hakkında dezenformasyon ve manipülasyonlara daha sık rastlamaya başladık. Peki Kılıdaroğlu’nun rakı kadehli fotoğrafı güncel mi?

Buna Büyüteç tuttuk.

Kılıçdaroğlu’nun Rakı İçtiği Anı Gösteren Fotoğraf Ramazan Ayında mı Çekildi?

Bazı kullanıcılar Kılıçdaroğlu’nun Ramazan ayında rakı içtiği iddiasıyla bu fotoğrafı paylaştı. Gönderiler binlerce etkileşim aldı. Peki gerçekten de bu fotoğraf güncel mi? Bunu incelemek için evvela ilgili fotoğrafı tersine görsel arama yöntemi kullanarak Google Lens üzerinden taratıyoruz. Eski tarihli bazı haber sonuçlarına ulaşıyoruz. Bu bize paylaşımların gerçek mi yoksa uydurma mı olduğuna dair büyük bir ipucu veriyor.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun elinde rakı kadehiyle gösteren fotoğraf. Kaynak: Beyazgazete.com

Beyaz Gazete’nin web sitesindeki haberde Kılıçdaroğlu’nun rakı kadehli fotoğrafı ile alakalı şu açıklama yer almakta:

Tarih 29 Aralık 2010: Kemal Kılıçdaroğlu, MYK üyeleriyle birlikte Ankara Gazeteciler Cemiyeti’nde, gazete, televizyon, haber ajansları ve haber sitelerinin Ankara temsilcileri ve gazetecilerle bir araya gelmiş ve rakı içmişti.

İlgili haberde Kılıçdaroğlu’nun ilgili fotoğrafının 29 Aralık 2010 tarihli olduğu bilgisi yer alıyor. Bu bilgiyi diğer haber sitelerinden de teyit etmek mümkün.

Araştırmamız burada bitiyor mu? Hayır bitmiyor. Kılıçdaroğlu’nun rakı kadehli fotoğrafının Ramazan ayında çekildiği iddiası gündeme geldi. 2010 yılının Ramazan imsakiyesini incelediğimizde, Ramazan ayının 11 Ağustos’ta başlayıp 8 Eylül’de bittiğini görüyoruz. Dolayısıyla fotoğrafın çekildiği tarih Ramazan’dan sonraki bir tarihti.

2010 yılı Ramazan ayı imsakiyesi – Kaynak: Beyaz Gazete

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu