DoğrulamaPolitika

Gülderen Zeğerek Özafacan Memleket Partisi’nden İstifa Etti mi?

Bulgularımız:

  • Hesap sahte, Gülderen Zeğerek Özafacan’a ait değil.
  • Aynı hesap daha önce de Ali Dursun, Aziz Aykut Demiray ve Ümran Köksüz gibi isimleri taklit ederek sahte istifa açıklamaları paylaşmıştı.

Memleket Partisi Meclis Üyesi Gülderen Zeğerek Özafacan’ın partiden istifa ettiğine dair bir tweet yayılıma girdi. İnternetçiler son zamanlarda sahte ‘Memleket Partisi istifaları’ iddiaları viral hale gelmişken, ilgili Tweet’in doğru olup olmadığını araştırmadan balıklama atlamışlar. Bizlere de aferin mi desek ne desek bilemiyoruz açıkçası.

Gülderen Zeğerek Özafacan’a ait olduğu iddiasıyla paylaşılan sözde istifa tweet’i (Arşivlenmiş Tweet)

Sözde Özafacan’a ait olduğu iddiasıyla yayılıma giren Tweet’te şunlar yazmakta:

Yola çıktığımızda amacımız mevcut iktidarı devirmekken katılmaktan memnun olduğum partimiz yolundan şaşmıştır. Partimizin amacı muhalefete muhalefetlik yapmak gibi kısır bir döngüye girmiştir. Partiden ve tüm görevlerimden istifa ediyorum. 15 Mayıs günü bambaşka bir Türkiye’de….

İddiayı gerçek olarak paylaşanlar kervanında Tele1’de vardı. Tele1’in oltaya düştüğü ve yayınladığı haber her ne kadar ‘buharlaşsa’ da arşiv affetmiyor. İlgili sayfayı Google kaşeden arşivledik elbette.

Tele1 de Özafacan’ın ağzından aktarılan ‘sahte’ istifa mektubunu gerçek sanarak haberleştirmişti. (Arşivlenmiş Sayfa)

Sadece Tele 1 değil, ABC Gazetesi de yalan haberi paylaşan web sitelerinden:

ABC Gazetesi de Özafacan’ın ağzından aktarılan ‘sahte’ istifa mektubunu gerçek sanarak haberleştirmişti. (Arşivlenmiş Sayfa)

Ancak işbu hesap ile alakalı araştırma yaptığımızda, kendisinin bugün “Ali Dursun” kimliğine bürünüp bir başka sahte istifa metni oluşturduğunu görmekteyiz. Daha öncesinde de Aziz Aykut Demiray ve Ümran Köksüz kimliğine de bürünüp sahte metinler hazırladığı delillerle sabit. Dolayısıyla bu iddiayı “manipülasyon” olarak işaretliyoruz.

Twitter önbelleğinde bu kullanıcı adlarına verilen mention’lar (cevaplar) Gülderen Afacan’ı gösteriyor. Hesap sürekli farklı kullanıcı isimleri ile piyasaya sürülüyor.

Özafacan, Twitter hesabında konu ile alakalı yayılımda olan tweet’in kendisine ait olmadığını şu ifadelerle aktarıyor:

Memleket Partisi “Parti Meclis Üyesi” kimliğimi gururla taşıyorum. İstifam söz konusu değil. Kamuoyunu yanıltarak partimizin ve Genel Başkanımızın halkın nazarındaki yükselişini engelleme çalışmaları sonuçsuz kalacak.

Öcafacan’ın konu hakkındak Tweet’i

Özafacan’ın Twitter hesabından yaptığı açıklama (Arşivlenmiş Tweet)

Memleket Partisi ile alakalı başlayan “sözde” istifalar silsilesinin aslında bir manipülasyon olduğunu Teyit.org da ayrıntılı olarak incelemişti. Buradan okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu