DoğrulamaManşet

Fotoğraf Dağ Olmayan Yere Yapılan Tüneli mi Gösteriyor?

Bulgularımız:

  • Fotoğraftaki Tünel, Sivas’ta bulunan ve bu yıl ekim ayında faaliyete girmesi planlanan “Yağdonduran Tüneli”.
  • Tünelin girişi, dağın gerisinden başladığı için perspektifte göz yanılsaması oluşturmuş.

Son günlerde bazı internetçilerin, benzer bir fotoğrafı mütemadiyen paylaştığını görüyoruz. İddia edilen görselde, Sivas’ta “dağ olmayan” bir alana tünel yapıldığı belirtilmiş. Elbette ki bu olay insanlara oldukça absürt gelmiş olacak ki, gerçekliği sorgulanmadan hızla yayılıma girmiş.

@ATAISIK_ : Sivas’ta yapımı devam eden tünel… Dağı sonradan mı üzerine monte edecekler? – (Arşivlenmiş Tweet)

Peki bu fotoğrafın hikayesi ne? Gerçekten de dağ olmayan bir alanda tünel mi inşa edildi? Bunu Büyüteçledik.

Dağ Olmayan Yere Tünel mi Yapıldı?

Öncelikle ilgili fotoğrafı Twitter üzerinden “Sivas”, “Dağ”, “Tünel” gibi anahtar ifadelerle arayıp, ilgili paylaşımları tek tek incelemeye başlıyoruz.

Tweet’ler arasında “Zorting” isimli bir hesap dikkatimizi çekiyor. Bu hesap, parodi ve hiciv içerik üreten Zaytung sayfasını taklit eden ve benzer içerikler yayınlayan bir kullanıcı.

Zorting: “Ulaştırma Bakanlığı, Sivas’ta yeni inşa edilen tünel için Dağ Yapımı ihalesine çıkılacağını duyurdu.” – (Arşivlenmiş Tweet)

Dolayısıyla haberin içeriğinin sahte ya da çarpıtma olma ihtimali güçleniyor.

Daha sonra kullanıcılardan buranın Sivas’ta bulunan “Yağdonduran Tüneli” olduğunu öğreniyoruz. Bu bilgiyi Google’da araştırarak teyit ettiğimizde de durum değişmiyor.

Sivas’ta bulunan “Yağdonduran Tüneli” üstten görünümü.
Sivas’ta bulunan “Yağdonduran Tüneli” üstten görünümü.

Perspektiften bakıldığında tünelin arkasında bir dağ olmadığı görülüyor ancak bu bir yanılsama. Üst açıdan bakıldığında tünelin başlangıcının dağın gerisinde konumlandırıldığı anlaşılıyor. İki tüp geçitli tünel ile alakalı haberleri incelediğimizde, 1567 metre uzunluğundaki tünelin, 2016’da yapımına başlandığını ve 2018’de açılması planlandığını öğreniyoruz. Bazı sebeplerle açılışı yapılamayan tünelin, bu yıl ekim ayında faaliyete gireceği öngörülmekte.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu