DoğrulamaManşet

Simpsonlar Silikon Vadisi Bankası’nın İflasını Bildi mi?

Bulgularımız:

  • Orijinal görüntüde binanın üzerindeki tabelada First Bank of Springfield yazıyor.

Geçtiğimiz günlerde, Silikon Vadisi Bankası‘nın (SVB) iflas etmesi, finans piyasasını oldukça etkiledi. Bu durum, borsa hisselerinde ve kripto paralarda dalgalanmalara neden oldu.

Uzmanlar bütün dünyayı etkileyen bu olayı değerlendirirken, sosyal medyada ilginç bir iddia yayılıma girdi. İnternetçiler, kehanetleri ile sıklıkla gündeme gelen, Simpsonlar dizisinin bu yaşanan olayı da önceden bildiğini öne sürdü.

Simpsonlar’ın Silikon Vadisi Bankası’nın iflasını önceden bildiğini iddia eden paylaşım. (Arşivlenmiş Tweet)
  • Geçtiğimiz gün Simpsonlar’ın akıllı telefon ve akıllı saatleri yıllar önce tahmin ettiği iddiasını incelemiştik. Okumak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

Bugün ise bu paylaşımlara Büyüteç tuttuk.

Simpsonlar Silikon Vadisi Bankası’nın Çöküşünü Önceden mi Göstermişti?

Kehanetleriyle sık sık gündeme gelen, dünyaca ünlü hiciv çizgi dizisi Simpsonlar ile ilgili bu iddia epey gündemde. Geçtiğimiz günlerde Silikon Vadisi Bankası’nın batışı medyada epey yankı uyandırmıştı. Yabancı paylaşımları incelediğimizde de, Simpsonlar’ın bu olayı önceden bildiğine dair yaygın bir görüş var.

Videoya dikkatlice baktığımızda, tabelanın üzerinde paint terk bir montaj olduğunu görüyoruz. Yani videonun üzzerinde dijital manipülasyon olma ihtimali epey yüksek. Öncelikle bunu incelemek için ilgili bölümün ilgili sahnesini araştırmaya başlıyoruz.

Simpsonlar’ın Silikon Vadisi Bankası’nın iflasını önceden bildiği iddia edilen ekran görüntüsünün orijinali. Bölümde bankanın isminin “First Bank of Springfield” olduğunu anlıyoruz.

Dizinin 16 Nisan 1995’te yayınlanan 6. Sezon 21. Bölümünde “The PTA Disbands” ilgili sahneye 11:53 itibarıyla ulaşmak mümkün. Bankanın isminin First Bank of Springfield yazmakta… Yani Silicon Valley Bank yazısı, sahneye montaj ile eklenmiş.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu