DoğrulamaManşet

“İnterneti Kesme Düğmesi” Yazılı Buton Görüntüsü Gerçek mi?

Bulgularımız:

  • Fotoğraf, 2010’da Rize’de bir Hidroelektrik santralinin açılışını gösteriyor.
  • Orijinal fotoğrafta “İnterneti Yavaşlatma Düğmesi” yazmıyor. İlgili görselin fotomontaj ile değiştirildiği görülüyor.

Dün, yani 13 Kasım 2022’de İstanbul’un en işlek yeri İstiklal Caddesi’nde terör saldırısı gerçekleşmişti. Öğle saatlerinde askeri üniformalı bir terörist, caddeye bıraktığı bombanın ardından koşarak uzaklaşmıştı. Bıraktığı bomba 6 vatandaşımızın yaşamını yitirmesine ve birçok kişinin yaralanmasına sebep olmuştu.

Daha sonra olayla ilgili medya organlarına yayın yasağı gelmişti. Ayrıca, internetin yavaşlaması da başta Twitter ve Facebook olmak üzere birçok haber kanalına ulaşım kısıtlı hale gelmişti.

Twitter’da bu konuyla alakalı viral gösteren bir görselde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın üzerinde “İnterneti kesme düğmesi ülkemize hayırlı olsun” yazılı bir butona bastığı görünüyor. Üstelik bu görsel yeni değil. Yıllardan bu yana internette sürekli olarak görüyoruz. Hal böyle olunca, hazır sıcakken bu fotoğrafın arka planını araştıralım istedik.

İnterneti Kesme Düğmesi (Arşivlenmiş Tweet)
İnterneti Kesme Düğmesi (Arşivlenmiş Tweet)

Görsele “İnterneti Kesme Düğmesi” Yazısı “Fotomontaj” ile Eklenmiş

Bahse konu görsele dikkatlice baktığımızda, ilgili yazının birkaç hınzır internetçinin fotomontaj ile değiştirip medyaya yüklediğini anlıyoruz. Ancak işin aslını öğrenmemiz lazım öyle değil mi? Bu yüzden, internette yüzeysel olarak tersine görsel arama yöntemi ile arıyoruz. Daha sonra bazı bilgilere ulaşıyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu fotoğrafı 11 Ağustos 2010’dan… O dönemde Başbakan olan Erdoğan, Rize’nin İkizdere ilçesinde Konukoğlu Cevizlik Regülatörü ve Hidroelektrik santralinin açılış törenine katılıyor. Fotoğraf ise, Erdoğan’ın kırmızı butona bastığı anı gösteriyor. Ancak iddianın aksine Erdoğan’ın bastığı düğmede ilgili yazı yer almıyor.

Haber: Yeni Şafak

Yeni Şafak’ın 2010’da web sitesinde yayınladığı haberde şu ifadeler yer alıyor:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rize’nin İkizdere ilçesinde yapımı tamamlanan Konukoğlu Cevizlik Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali’nin açılış törenine katıldı. Törende yaptığı konuşmada, Cevizlik Hidroelektrik Santrali’nin Rize’ye ve tüm Türkiye’ye hayırlı olmasını dileyen Erdoğan, şunları söyledi: ‘Bugün bu açılış vesilesiyle tam 120 milyon dolar değerindeki bir yatırımı Rize’ye kazandırmanın heyecanını yaşıyoruz. Eskiden, ‘su akar, Türk bakar’ ifadesi hep kullanılırdı. Sonra biz buna ilave yaptık. Şimdi bunu değiştiriyoruz.. Türkiye’deki gerek barajlar gerek HES’ler noktasında yapılan bu yatırımlarla biz artık enerjimizi kendi kaynaklarımızdan üretebilmenin gayreti içinde olmaya mecburuz.”

Dolayısıyla bahse konu olduğu üzere, butonun interneti kesme düğmesi olduğu iddiası doğru değil. Fotoğrafa birileri fotomontaj yöntemiyle bu yazıyı uydurmuş ve viral hale gelmiş.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu