Doğrulama

Videodaki Rahip “Şişman Kadınlar Cennete Giremez” Dedi mi?

Bulgularımız:

    • Videodaki rahip “Şişman kadınlar cennete giremez” ifadesini kullanmıyor.
    • Bazı kaynaklar sahneye atlayan ve rahibi sahneden iten kadının ruh sağlığının yerinde olmadığı bilgisini vermiş.

Twitter’da gezinirken absürt bir paylaşıma denk geldik. Paylaşımda, bir rahip, sözde “Şişman kadınlar cennete giremez” diyor. Ardından bir kadın birdenbire sahneye atlayıp rahibi sırtından itip sahneden düşürüyor. Tüm bu olanlar gerçek mi değil mi bilemiyoruz ancak video epey bir etkileşim almış gibi…

Bir Rahibin “Şişman Kadınlar Cennete Giremez” Dediği Anı Gösterdiği İddiasıyla Yayılımda Olan Paylaşım. (Tweet Kaynağı)

Paylaşım sahibi gönderisinde şu ifadeye yer vermiş:

Brezilya’da bir rahip “şişman kadınlar cennete gidemez” diyor, bu oluyor. Darısı Diyanete….

Söz konusu görüntülerdeki kişinin bir rahip olup olmadığını, şayet rahip ise bu ifadeyi kullanıp kullanmadığını inceledik.

Videodaki Rahip “Şişman Kadınlar Cennete Giremez” İfadesini Kullandı mı?

İnternetçilerin her gördüğü bilgiye balıklama atlama huyunu biliyoruz. Bu yüzden de böylesi absürt mana ihtiva eden paylaşımlara da mesafeli yaklaşıyoruz. Peki gerçekten de bu olay gerçek mi? Bunu araştırmak için öncelikle “Fat Women”, “Priest” gibi İngilizce anahtar kelimelerle Google’da arama yapıyoruz. Söz konusu video daha önce de birçok yabancı sitede viral olmuş elbette. Hatta birçok teyitleme kuruluşu da bu konuya açıklık getirmiş.

Rahip yaygın inanışın aksine şişman kadınların cennete giremeyeceğine dair bir açıklama yapmıyor. E-Farsas.com muhabiri Marco Faustino, rahibin şu ifadeyi kullandığını belirtiyor:

Bu eller artık bana ait değil. Günahkar ve zayıflar ama bu eller İsa’ya ait. Mesih’in şahsında hizmet etmek, kutsamak için hareket ederler.

Snopes’un haberinde, sahneye inip rahibi aşağı iten kadının bunu ne amaçla yaptığının bilinmediği yer alıyor. Brezilya merkezli bir haber sitesi olan Globo.com’da, söz konusu ayine Rio de Janeiro’dan bir grup arkadaşıyla birlikte katıldığı, arkadaşlarının onun akıl sağlığının yerinde olmadığını söylediğini anlıyoruz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu