DoğrulamaManşet

Fotoğrafın 1943’te Çekildiği ve Shirley Slade’i Gösterdiği İddiası

Bulgularımız:

  • Fotoğraf Shirley Slade isimli kadın savaş pilotunu göstermiyor.
  • Fotoğraf, Men’s File isimli bir dergiye poz veren Casey Drabble isimli bir kadına ait.

Günlerden bir gün sosyal medyada dolaşırken, Twitter’da ilginç bir fotoğrafa denk geldik. Paylaşım sahibi, fotoğrafın 1943’te çekildiği yani 2. Dünya Savaşı zamanında çekildiğini belirtmiş. Açıklamada ayrıca, fotoğraftaki kadının 22 yaşında ve bir bombardıman uçağı pilotu olduğunu görüyoruz. “Peki burada tuhaf olan ne?” dediğinizi duyar gibiyiz. Tuhaf olan bu resmin bu kadar net oluşu. Elbette ki o dönem de kadın savaş pilotları vardı. Hatta ülkemizin önemli değerlerinden biri olan Sabiha Gökçen’i örnek gösterebiliriz. Gökçen, sadece Türkiye’nin değil, Dünyanın ilk kadın savaş pilotu.

Peki gelelim Shirley Slade‘e… Acaba bu fotoğraf gerçekten de kendisini mi gösteriyor? Bu iddiaya Büyüteç tuttuk.

Arşivlenmiş Tweet
Arşivlenmiş Tweet
Arşivlenmiş Tweet

 

Fotoğraf Casey Drabble’a Ait

Fotoğrafı öncelikle tersine görsel arama metodu kullanarak arıyoruz. Sosyal medya kullanıcıları Facebook’ta tıpkı internetin diğer kanalları gibi bu fotoğrafı aynı açıklamayla paylaşmış. Ancak tek bir farkla, yiğit bir internetçi bu paylaşımın altına fotoğrafa dair gerçekleri yazmış.

Kullanıcı yorumunda bu kişinin isminin “Casey Drabble” olduğunu ve fotoğrafın Nick Clements tarafından Men’s File dergisi için çekildiğini söylemiş. Bundan sonrası çorap söküğü gibi geliyor, kadının ismini Google’da arıyoruz ve şakkadanak karşımıza sosyal medya hesapları çıkıyor.

Casey Drabble, Instagram hesabında yer alan 1 Ocak 2016 tarihli paylaşımında açıklama olarak, savaş pilotu kostümü giyerek dergiye poz verdiğini belirtmiş. Ayrıca “Men’s File” isimli derginin kurumsal Instagram hesabında da Drabble’ın fotoğrafına ulaşmak mümkün. Dolayısıyla fotoğraf öyle iddia edildiği gibi kadın savaş pilotu Shirley Slade’e ait değil.

Bu sırada komik bir detay dikkatimizi çekti. Casey Drabble, artık kendisi ne kadar “Sen Shirley Slade değil misin?” sorusuna muhatap olmuş ki, kişisel bilgi kısmına “Ben Shirley Slade değilim.” yazmak zorunda kalmış.

Bu fotoğraftaki hanımefendinin Shirley Slade olduğuna dair bu dezenformasyon biter mi bilmiyoruz. Kaldı ki bu ismi Google’da arattığımızda iki kadın arasında bir benzerlik olmadığını açıkça görüyoruz. Sahi kimdi bu Shirley Slade?

Slade, İkinci Dünya Savaşı’nda B-26 ve B-39 kullanan Amerikalı kadın savaş pilotu. Bu iki araç, döneminin en önemli bombardıman tipi taaruz uçaklarından biri.

Shirley Slade – Life dergisi için verdiği poz. Temmuz 1943

O sıralar Amerika Birleşik Devletleri ciddi bir pilot sıkıntısı ile karşı karşıya kalmış, bu nedenle erkekleri kadın pilotlarla değiştirmek için deneysel bir program oluşturmuştu. Kadın pilotlar grubuna Kadın Hava Kuvvetleri Hizmet Pilotları(WASP) adı verildi. Shirley Slade B-26 ve B-39’u uçurmak için yetiştirilen 1.100 kişiden biri oldu. Genç pilotun1943’te 23 yaşındayken Life dergisinin kapağında fotoğrafı yayınlandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu