Doğrulama

Kurşun Geçirmez Cam Testinde Araçtaki Kişi Cansız Manken mi?

Bulgularımız:

  • Araçtaki kişi cansız manken değil gerçek bir kişi.
  • Trent Kimball, kurşun geçirmez cam üreticisi TAC şirketinin CEO’su ve sağlamlık testinde aracın içinde gönüllü olarak teste katılıyor.

X.com’da ilginç bir paylaşıma denk geldik. Bir kurşun geçirmez cam üreticisi şirketin çektiği sağlamlık testi videosu kısa sürede popüler hale geldi. Videonun paylaşımında şu ifadelere yer verildi:

Kalaşnikof İle kurşun geçirmez cam testi. Testin gönüllüsü, şirketin Ceo’su.

İddia Paylaşımı (Arşivlenmiş Tweet)

Videoda, Mercedes-Benz marka SUV tipi bir aracın direksiyon koltuğuna geçen kişiye, AK-47 model silahla 12 el ateş ettiğini görüyoruz. İnternetçiler videonun açıklamasında, araca giren gönüllü kişinin şirketin CEO’su olduğunu söylemiş.

Belli aralıklarla yayılıma giren bu videonun yorumlarında, birçok kullanıcının ‘videodaki kişinin cansız manken’ olduğunu öne sürdüğünü görüyoruz. Videoda araca binen ve şirketin CEO’su olduğu belirtilen kişinin test esnasında herhangi hareket veya ürkme refleksi göstermemesi kuşku uyandırmış. Peki gerçekten de araçtaki kişi bir cansız manken mi?

Büyüteç olarak sizin için inceledik.

Aracın İçinde Gerçek Bir İnsan mı Bulunuyor?

Kırılmaz cam, herhangi bir saldırganlık ya da terör eylemi içeren durumlarda, aracın içindeki önemli kişiyi koruması için tasarlanan nano teknolojik bir malzeme. Dolayısıyla günümüzde siyasi liderlerin ve önemli kişilerin zırhlı araçlarında da halihazırda kullanılıyor.

Bu videoyu araştırmak için öncelikle YouTube’ta “Bulletproof test”, “CEO” gibi İngilizce anahtar kelimelerle konuyu aradığımızda, ilgili video karşımıza çıkıyor.

Videoda Texas Armoring Corporation (TAC) şirketinin geliştirdiği kurşun geçirmez camın sağlamlık testinin tamamına ulaşmak mümkün. Görüntülerde aracın içindeki kişi konuşmasında isminin “Trent Kimball” olduğunu ve şirketin CEO’su olduğundan bahsediyor. Bu ismi şirketin web sitesinde arattığımızda, bu kişinin gerçekten de şirketin CEO’su Trent Kimball olduğunu teyit ediyoruz..

Texas Armoring Corporation CEO’su Trent Kimball’ın biyografisi. (Arşivlenmiş Sayfa)

Öncelikle videonun ilgili sahnesini izlediğimizde Kimball’ın 0:49 itibarıyla test için araca bindiğini görüyoruz. 1:21‘de kameranın aracın içinden çektiği görüntülerde, Kimball’ın ilk atışta saniyelik bir geriye çekilme refleksi gösterdiğini fark ediyoruz. Elbette ki bu ilk kez izlendiğinde dikkat çekecek bir hareket değil.

Ardından videonun araç içi çekilen başka görüntüleri olup olmadığını araştırmak için kanalın yayınladığı videoları tarıyoruz. Şirket, ‘araçtaki kişinin cansız manken olduğu’ iddialarına toplu cevap vermek adına, CEO’nun araca girip çıktığı anın tamamına gösteren iç mekan çekimlerini yayınlamış. Dolayısıyla buradan içerideki kişinin gerçek bir insan ve şirketin CEO’su Trent Kimball olduğunu doğruluyoruz.

Araç içi görüntülerin tamamı:

Şirket, CEO’yla daha önce de buna benzer sağlamlık testleri yapmış

Bir kurşun geçirmez cam üreticisi olan TAC’nin CEO’sunun gönüllü olarak katıldığı bu sağlamlık testinin gerçek olduğu kanıtlarla sabit. Bunun yanında şirketin YouTube hesabındaki bir başka videonun da Twitter’da yer aldığını görüyoruz. Timball’ın bu sefer videoda aracın değil, bizzat camın arkasında olduğu görülüyor. Görüntülere YouTube kanalından ulaşmak mümkün.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu