DoğrulamaManşetPolitika

CHP Trabzon Mitinginde “Darağacı” Bulunan Bir Afiş mi Kullandı?

Bulgularımız:

  • Bir darağacını çağrıştırdığı iddiasıyla paylaşılan fotoğraftaki kırmızı-beyaz ip parçası, Balkanlar kökenli Marteniçka bilekliği.
  • CHP’nin ve muhalefet liderlerinin seçim kampanyası döneminde bu bilekliği taktığı görülüyor.

2023 Genel Seçimlerinde Cumhurbaşkanı adayları ve milletvekili listeleri belli olduğuna göre artık propaganda dönemine girmiş bulunuyoruz. Tabii söz konusu siyaset olunca, birtakım kimselerin politikacılar ve partiler hakkında karalama kampanyası yürütmekten kaçınmadığı görülüyor.

Bu sebeple seçim döneminde yapılacak en mantıklı eylem, ‘haber platformlarına ve sahte anket şirketlerine mesafeli yaklaşmak’ ve ‘sorgulamak’.

Geçtiğimiz gün internette şüpheli bir paylaşımla karşılaştık. Söz konusu paylaşıma göre CHP’nin Trabzon mitinginde bulunan bir afişte “Darağacı” simgesi bulunmaktaydı.

Söz konusu afişin bir darağacını temsil ettiği iddiasıyla paylaşılan iddia – (Arşivlenmiş Tweet)

İddiayı yayanlar arasında Ak Parti sözcüsü Ömer Çelik ve ABB eski başkanı Melih Gökçek yer alıyor. Bu iki isim de, CHP’nin işbu afişte gördüğümüz kırmızı-beyaz renklerinde asılı bir ip parçasının bir ‘darağacı’ simgesi olduğunu yorumlamış.

Ömer Çelik’in açıklaması:

Ömer Çelik, konuşmasında şu ifadelere yer veriyor:

Bugün söylediğiniz sözler, bugün kullandığınız üslup; seccadeyi ayakkabıyla çiğnemekle başlayan, darağacı gösteren pankartı Trabzon mitinginde asan ve kürsüye kurşun dizmeye kalkan Yassıada zihniyetinin boy göstermesinden başka bir şey değildir. Net… Kimi ne ile tehdit ediyorsunuz?

Melih Gökçek’in Kemal Kılıçdaroğlu’nu hedef alan konuşması. (Arşivlenmiş Tweet)

Melih Gökçek’in Tweet’i (Okurlarımızın göz sağlığı için metni normal yazıya dekode ettik):

Kılıçdaroğlu Trabzon’da darağaçlı afi̇ş kullandı… mesaj açık… Geleceği̇z, yargılayacağiz ve asacağız… Ki̇m yargılayacak? Affedeceği̇ Feto’cu haki̇mler mi̇? Ki̇mleri̇ yargılayacaklar? Başta Erdoğan ve Ak Parti̇’li̇leri̇ mi̇?
Bahçeli̇ ve MHP’li̇leri̇ mi? Pkk’lıları öldüren asker, jandarma, poli̇s ve özel harekatçıları mı? Ve kaç si̇yasetçi̇, kaç asker, jandarma, poli̇s ve özel harekatçı asacaklar… Kılıçdaroğlu Feto’nun 15 Temmuz’da yaptığı gi̇bi̇ sübli̇mi̇nal mesajları bırak erkek gi̇bi̇ açıktan konuş.

Pankarttaki Görselde “Darağacı” mi Sembolize Edildi?

CHP’nin Trabzon mitinginde kaydedilen ve birçok kullanıcıyı da tartışmaya sokan bu fotoğrafı incelediğimizde, bir dala bağlanması hasebiyle sözde bir ‘darağacını’ sembolize ettiği iddia edilen ip parçasının bir bileklik olduğunu görüyoruz. Bu bilekliğin ismi ise “Marteniçka”

Söz konusu kırmızı-beyaz renkli ip, Google Lens üzerinden aratıldığında, ipin aslında Martenitsa (ya da Marteniçka) olduğu görülmekte. Beyaz ve kırmızı olacak şekilde iki yün ipin örülmesiyle yapılan ince bileklik, Mart ayında takılıyor ve Mart ayının sonunda dileklerin gerçekleşmesi için en sonunda bir ağaç dalına bağlanıyor.

Fotoğraftaki durumun, Balkanlar kökenli bu ortak geleneksel adet olduğu açıkça anlaşılıyor. Dolayısıyla pankarttaki bir darağacı değil, Marteniçka.

CHP’nin güncel seçim afişlerinde bu bileklik daha net görülmekte:

Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Sana Söz” temalı seçim afişi.
Kemal Kılıçdaroğlu’nun Twitter hesabındaki kapak görseli. – (Arşivlenmiş Profil Bağlantısı)

Bunun yanı sıra muhalefet liderlerinin de bileğinde Marteniçka bilekikleriyle bazı fotoğraflarına rastlamak mümkün. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Ankara Kent Konseyi’nde düzenlenen programda ABB Başkanı Mansur Yavaş’la birlikte Ankara Kent Konseyi Gençlik Meclisi Üyeleri’nin sorularını yanıtlamıştı. İkilinin gençlerle çekildiği fotoğrafta da Marteniçka bileklikleri taktığı görülüyor.

Meral Akşener ve Mansur Yavaş’ın Marteniçka bilekliği ile gösteren fotoğraf – Kaynak: Ege Olay

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu