BilimDoğrulama

Kış Uykusuna Yatıp, Suyla Buluşunca Canlanan Balık Videosu Gerçek mi?

Bulgularımız:

  • Kış uykusuna yatan balık videosu GERÇEK.
  • Leopar Vatoz Balığı (suckermouth fish) kış uykusuna geçtiği zaman taşlaşıp, suyla buluştuğu zaman tekrar eski haline dönüyor.

Bazı hayvanlar ağustos böceği gibi gelişine yaşar, bazıları ise kışa yatırım yapar. Bu nedenle kış uykusu, karlı havada yiyeceğe erişme koşulları epey zor olduğu için önemli. Zaten birçok hayvanın kış uykusuna yatmasına neden olan içgüdüsel davranışısın sebebi de bu.

İnternetçiler son zamanlarda bir videoyu durmadan paylaşıyorlar. Epey bir kullanıcı tarafından etkileşime giren bu videoda, kış uykusuna yatan bir balık türü görünüyor. “Ne var yani balıklar kış uykusuna yatamıyor mu?” diye düşündük. Ancak kafalar karışık… Birçok internetçi bu görüntünün gerçek olamayacağını değinen yorumlarda bulmuşlar.

Bir de biz bakalım şu işe dedik.

Tweet. (Arşivlenmiş.)

Bu tweeti paylaşan kullanıcı, videonun altına şu ifadeleri yazmış:

Kış uykusuna yatıp kuruyabilen ancak suyla buluştuğunda tekrar hareketlenen Protopter ( protopterus ) balığı Subhânallah

Videoyu şöyle bir incelediğimizde neredeyse taşlaşmış halde duran bir balık görüyoruz. Kim olduğunu anlamadığımız bir kişi, balığı tıpkı bir taş parçası gibi yere vuruyor. Daha sonra ters çevirip ağzına bir iki damla su damlatıyor. Ardından balık suyla ağzını şapırdatıyor. Zavallı hayvan neredeyse “Dilim damağım kurudu be, bir su verin insafsızlar” diyecek gibi görünüyor.

Neyse gelelim araştırmamıza. “Protopterus”, “Hibernate” gibi anahtar kelimelerle konuyu aradığımızda net bir sonuca ulaşamıyoruz. Bu yüzden tersine görsel arama yöntemi kullanarak konuyu etraflıca arıyoruz.

Video Gerçek ve Balığın Adı “Leopar Vatoz Balığı”

Kış uykusuna yatıp kurumuş halde öylece duran, su ile buluştuğunda hareketlenen bir balığın sıkça paylaşıldığından bahsettik. Bu videodan bir ekran görüntüsü alıp, tersine arama yaptığımızda, bu balığın isminin Leopar Vatoz Balığı (Suckermouth Fish) olduğu sonucuna ulaşıyoruz.

Daha önce de bu balıklara aynı su damlatma deneyleri yapılmış. Öylece taşlaşmış halde duran balıkların aslında kış uykusuna yattıkları ve suyla buluştuklarında canlandıkları anı gösteren bu videolar DOĞRU.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu