Doğrulama

Endonezya’da Kadınlara Özel Pembe Yol Yapıldı mı?

Bulgularımız:

  • Görüntü, Sheilas Wheels adlı bir sigorta şirketinin Pink Zones (pembe alanlar) isimli bir proje önerisi için hazırladığı tasarımlardan biri.
  • Şirket, bu projeyle kadınlar için özel olarak tahsis edilen pembe yolların kadınların trafikte daha güvenli seyahat etmesini amaçlamış.

Sosyal medyada bir süredir enteresan bir görsel dolaşmakta. Söz konusu fotoğrafta, pembe renkli bir yol görülüyor. Tabii her konu için bir hikaye üretmekte epey maharetli olduğunu bildiğimiz internetçiler bununla alakalı da fikir beyan etmekten geri durmamışlar. Bahse konu pembe renkli yolun, Endonezya’da kadınlara özel yapıldığı öne sürülüyor.

 

Endonezya’da kadınlar için yapıldığı iddiasıyla paylaşılan sözde “pembe yol” paylaşımı. (Arşivlenmiş Link)

Peki gerçekten de durum böyle mi? Endonezya’daki pembe renkli yol kadınlara özel mi yapıldı?

Buna Büyüteç tuttuk.

Pembe Yol Kadınlar İçin Özel Olarak mı Yapıldı?

Öncelikle bunu incelemek için internette yüzeysel bir araştırma yapsak da Türkçe kaynaklardan herhangi bir bulguya erişemiyoruz. Ardından Endonezce “Pembe yol”, “Kadınlar” gibi anahtar kelimelerle konuyu arasak da herhangi bir bilgiye ulaşamıyoruz. Daha sonra en iyi bildiğimiz metodu uygulamaya karar veriyoruz; tersine görsel arama yöntemi ile fotoğrafı Google Lens üzerinden taratıyoruz.

“Endonezya’da kadınlar için “pembe yol yapıldı” metniyle yayılan görüntü, aslında İngiltere’de faaliyet gösteren Sheilas Wheels adlı bir sigorta şirketinin Pink Zones (pembe alanlar) isimli bir proje önerisi için hazırladığı tasarımlardan biri. Yani işin rengi hiç de öyle iddia edildiği gibi değil.

 

Haber Kaynağı: Metro.co.uk

Sigorta şirketinin amacı ise epey tartışmalı. Hazırladıkları “pembe alanlar” projesindeki taslaklarında, bu yolların kadınların trafikte karşılaştığı magandalıkları bir nebze azaltabileceği ve hem daha güvenli hem de daha konforlu bir yolculuk yapma imkanı sağlayacağı düşünülmüş.

Şirketin proje içinde kullandığı görüntülerden bazıları:

Endonezya’da kadınlar için yapıldığı iddiasıyla paylaşılan sözde “pembe yol” görüntüleri. KAYNAK: Pinkzones.com
Endonezya’da kadınlar için yapıldığı iddiasıyla paylaşılan sözde “pembe yol” görüntüleri. KAYNAK: Pinkzones.com

Her ne kadar Endonezya’da kadınlara özel pembe yol olmasa da, şehirde ulaşım araçlarının (halk otobüsü) bazılarında pembe renge rastlamak mümkün. Başkent Cakarta’da pembe renkli bu otobüsler, kadınlar için tahsis edilmiş.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu