DoğrulamaKültür Sanat

Mahatma Gandi, Hitler’e Savaşı Durdurması İçin Mektup Yazdı mı?

Hindistanlı 'sivil itaatsizlik' akımının önderi Mahatma Gandi, Hitler'e savaşı durdurması için mektup yollamış mıydı? Bunun tarihi arka planını inceledik.

Bulgularımız:

  • Gandi, Hitler’e 1939’da, henüz 2. Dünya Savaşı patlak vermeden önce ‘ortalığı yatıştırması için’ bir mektup yazmıştı. Ancak İngiliz sömürgesi, bu mektubun Hitler’e ulaşmasına izin vermemişti.

İnternette tarihi niteliği olduğunu düşündüğümüz bir görsel ilgimizi cezbetmeyi başardı. Söz konusu fotoğrafın sivil itaatsizlik eyleminin sembol ismi olan Hindistanlı ruhani lider Mahatma Gandi, 2. Dünya Savaşı henüz başlamamışken, Almanya Şansölyesi Adolf Hitler’e savaşı engellemesini rica eden bir mektup yazdığı iddia edildi.

 

Mektubun Türkçesi şöyle:

SEVGİLİ DOSTUM,

Dostlarım beni insanlık uğruna size yazmam için çağırıyorlar. Ama benden gelen herhangi bir mektubun küstahlık olacağı kaygısıyla onların isteklerine hep direndim. Bir şey bana ne pahasına olursa olsun size yazmam gerektiğini söylüyor. Bugün dünyada insanlığı vahşi yaşama çevirme tehlikesiyle yüz yüze olduğumuz yıkıcı bir savaşı önleyebilecek tek kişi olduğunuz çok açık. Size ne kadar değerli görünür bilmem ancak bir amaç için bu bedeli öder misiniz? Savaşmaktan bilerek kaçınan bir adamın çağrısını, ucunda bir elle tutulur bir başarınız olmasa bile dinler misiniz? Her neyse, size yazarken hatam olduysa, affınızı isterim.

Samimi arkadaşınız,

BAY HITLER

“Gandi nerede, Hitler nerede?” dediğinizi duyar gibiyiz. Birbiriyle bu kadar tezat, iki karakteri bir araya getiren bu mektup gerçek mi peki? Buna bir göz attık.

Historical Moment on Twitter: “Gandhi’nin Hitler’e insalık namına sakinleşmesi için gönderdiği mektup 1939 https://t.co/5Xy9xp5qC6” / Twitter (archive.org)

Mektup gerçekten yazıldı fakat hiçbir zaman Hitler’e ulaşmadı

Gandi gerçekten de Hitler’e bir mektup yazmış mıydı? Bunu anlamak için öncelikle İngilizce anahtar kelimelerle “Mahatma Gandhi”, “Adolf Hitler” ve “Letter” gibi anahtar kelimelerle konuyu Google’da aradığımızda, orijinal mektubun Hindistan’ın Mumbai şehrinde yer alan Gandi’ye adanmış bir yer mekan olan Mani Bhavan Müzesi’nde sergilendiği sonucuna ulaşıyoruz.

Kaynak: Mani Bhavan Müzesi (Tripadvisor)

Gandi Birinci Dünya Savaşının etkileri hala sürüyorken, Avrupa devletlerinin hammadde ve güç arayışlarının birbirleri üzerinde yarattığı yıkımdan ve gergin atmosferden dolayı derin rahatsızlık duyuyordu. O dönem tek başına parlementonun çoğunluğunu oluşturarak şansölye seçilen Adolf Hitler’in, bu savaşı durdurabilecek güçteki tek insan olduğunu düşünüyordu. Her ne kadar “Sevgili arkadaşım” diyerek başladığı bu rica mektubunun okunacağını düşünerek yazsa da, o dönem Hindistan’ın himayesi altında olduğu sömürge imparatorluğu (Britanya Hindistanı) bu mektubun sahibine ulaşmasına izin vermemişti. Gandi daha sonra da mektup yollamayı denediyse de hiçbir zaman Hitler’e sesini duyuramamıştı.

Kim bilir, belki bir bu ikili çay bahçesinde oturup tavla oynasaydı, dünya tarihimiz bambaşka bir şekilde yazılırdı…

Kaynak: Time.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu