DoğrulamaTeknoloji - Oyun

Videodaki TOGG Otomobilleri Taşıyan Tırlar Yabancı Plakalı mı?

Bulgularımız:

  • Videodaki TOGG otomobilleri taşıyan tırların plakası 34 ile başlıyor. Dolayısıyla yabancı plaka iddiası yanlış.

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG) ilk üretim modelleri, kura sonucunda sahiplerini buldu. Anadolu (kırmızı) renkli ilk TOGG otomobili Emine Erdoğan’a teslim edildi. Ayrıyeten Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TOGG alımını teşvik etmek amaçlı makam aracı olarak TOGG’u kullandı.

Yerli otomobil ile alakalı bu ve benzeri birçok gelişme yaşanmakta. Ancak tüm bunların yanında konu ile alakalı dezenformasyonlar da devam ediyor. Bir kullanıcı paylaştığı videoda, TOGG araçlarını taşıyan bir çekiciye dikkat çekerek, aracın ‘yabancı plakalı‘ olduğunu öne sürdü. Paylaşımda şu açıklama yer almakta:

Yüzde yüzde yerli denilen TOGG’lar neden yabancı plakalı tırlarla sevkedilir. Yerli tırlar daha ucuz degil mi? Nerden geliyor bu TOGG’lar?

Bahse konu iddia paylaşımı:

TOGG araçların yabancı plakalı tırlarla sevkedildiğini iddia eden kullanıcı (Arşivlenmiş Tweet)

Bahse konu iddia paylaşımı:

Bütün işleri yalan dolan ve halkımızı kandırmak. İtalya’da üretilen TOGG’lar vidyoda görüldügü gibi yabancı ülkelerin Tırları ile Bursa’ya getirilmekte ve Bursa’daki fabrikamızda yerli üretiliyor diye piyasaya sürmekte AKP hükümeti.

TOGG araçların yabancı plakalı tırlarla sevkedildiğini iddia eden kullanıcı (Arşivlenmiş Tweet)

Videodaki Tır Yabancı Plakalı mı?

Videoda TOGG araçlarını taşıyan tırın yabancı plakalı olduğu iddia edilmişti. Ancak videoyu dikkatlice izlediğimizde, tırın plakasının 34 olduğunu görüyoruz. Videoya yeteri kadar zoom yapıldığında tırın  üzerinde Reysaş Lojistik ve Taşımacılık Şirketi yazdığı da görülüyor. Dolayısıyla tırların yabancı ülkeye ait olduğu ve bu yüzden yabancı plaka taşıdığı iddiasını yanlış olarak işaretliyoruz.

Plakanın yakın çekim görüntüsü

Tırın plakasının İstanbul’un kodu olan “34” ile başladığı açıkça görülüyor.
Tırın yanında “reysaş” yazdığı açıkça görülüyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu