DoğrulamaManşetPolitika

Kılıçdaroğlu, Fethullah Gülen ile Fotoğraf Çektirdi mi?

Bulgularımız:

  • Görsel fotomontaj.
  • Fotoğrataki kişi Kemal Kılıçdaroğlu değil “Yusuf Bekmezci”.
  • FETÖ’de örgüt yapılanmasında üst düzey yetkili olan ve 2022’de hayatını kaybeden Bekmezci, 17 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılmıştı

Türkiye Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerine iki haftadan kısa bir süre kaldı. Ülkenin gündemi ve siyasetin nabzı tamamıyla önümüzdeki seçime odaklandı. Dolayısıyla haber mecralarında da seçim ile alakalı birçok habere denk geliyoruz.

Geçtiğimiz gün, sahte haber üretmesiyle tanıdığımız anonim nick’li bir internetçi, Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında bir bilgi ortaya attı. Kullanıcı, Türkiye tarafından kırmızı listede yer alan FETÖ lideri Fethullah Gülen ile Kılıçdaroğlu’nun yan sözde yana görüldüğü bir gönderi paylaştı.

Kılıçdaroğlu’nu FETÖ lideri Fethullah Gülen ile yan yana gösterdiği iddiasıyla paylaşılan görsel. (Arşivlenmiş Tweet)

Paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

Bay Kemal, Fetö görünen arkadaki fon İbranice yıl, 1998, Kemal bu görüşmeyi yaptıktan sonra 1999’da emekli oldu. Sorsanız hiç görüşmedim der; ama Devletin kayıtları unutmaz.

Görüntünün gerçek olup olmadığını Büyüteçledik.

Kılıçdaroğlu ve Fethullah Gülen’i Yan Yana Gösteren Fotoğraf Gerçek mi?

Twitter’da bir kullanıcı, Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu aleyhinde bir paylaşımda bulunmuş ve kendisinin sözde FETÖ lideri Gülen ile yan yana olduğu iddiasıyla bir fotoğraf öne sürmüştü. Daha sonra fotoğrafı tersine görsel arama yöntemi ile Google’ın görsel veri tabanında araştırmaya başladık. Gerçeğe ulaşmamız uzun sürmedi.

Fethullah Gülen ve Yusuf Bekmezci’nin yan yana fotoğrafı – Kaynak: Yenişafak

Kılıçdaroğlu’nu Fethullah Gülen ile yan yana gösterdiği iddiasıyla yayılıma giren görüntü aslında bir fotomontaj. FETÖ elebaşı Gülen’in yanındaki kişi Yusuf Bekmezci. 

2022’de hayatını kaybeden, Bekmezci’nin örgüt yapılanmasında üst düzey yetkili olduğu bilgisi yer almakta. İşbu fotoğraftaki kişi de, bizzat kendisini göstermekte. Cumhuriyet’in haberinden Bekmezci’nin 2020’de tutuklandığı ve ‘silahlı örgüt yöneticiliği’ suçundan 17 yıl 4 ay hapis cezası aldığı bilgisine ulaşıyoruz.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun yüzünün alındığı orijinal fotoğraf:

Kılıçdaroğlu’nun yüzünün kırpıldığı fotoğraf ise 1994 yılından… Kılıçdaroğlu o dönem, SSK Genel Müdürü’ydü.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu