Doğrulama

“Kurtuluş” Kelimesi “Kurt Oluş” İfadesinden mi Geliyor?

  • Kurtuluş kelimesinin “Kurt oluş” ifadesinden türediği iddiası kurmaca.

İnternette yıllardır “Kurtuluş” kelimesinin “Kurt oluş” ifadesinden geldiği söylenir. Sosyal medyada da benzer bilginin paylaşımda olduğunu görüyoruz. Bahse konu iddiaya göre kelimenin kökeni şöyle:

“KURTULUŞ kelimes KURT OLUŞ deyiminden türemiştir. KURT olmadan KURTULMAK mümkün değildir.

İddianın örnek bir paylaşımı:

“Kurtuluş” kelimesinin “Kurt Oluş” ifadesinden türediğini iddia eden paylaşım. (Arşivlenmiş Gönderi)

Peki gerçekten de etimolojik olarak bu ifadenin ardında böyle bir anlam mı var? Bunu Büyüteçledik.

“Kurtuluş” Kelimesi “Kurt Oluş” İfadesinden mi Türetildi

Öncelikle bu paylaşımın ne kadar eski olduğunu öğrenmek için araştırmaya başlıyoruz. Google’da bu iddianın en erken 2013’e kadar gittiğini görüyoruz. Facebook’ta ‘Göktürkler’ isimli bir sayfa 2013’te bu paylaşımı yapmış. Yine 2017’de Aydınlık Gazetesi’nin de haberinde bu ifadeler yer almakta.

Yeniçağ yazarı Arslan Bulut, dönemin başbakanı Binali Yıldırım’ın bozkurt işareti yapması üzerine kaleme aldığı yazıda bu anekdotu paylaşmış:

“Bozkurt, Türk Milleti’ne hür yaşamaları için yol gösteriyordu” dedik!

Türkçedeki “kurtuluş” kelimesi, “kurt uluşması”ndan gelmiştir! Kurtuluş veya “kurt gibi oluş”, esaretten kurtuluş demektir.

Herkes elini vicdanına koysun, AKP iktidarına, kim yol gösterdi? Yakın zamana kadar CIA’nın organize ettiği FETÖ ve başından itibaren ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi ve en derin adamlarından bir olan Morton Abramowitz değil mi?

Partiniz ABD politikalarının esiridir; bir işaretle kurt olunmuyor Binali Bey!

Kelimenin kökü olan “-kurtul” bir fiil. Sonundaki “-ış, -iş” eki ile birlikte isim fiil haline gelmiş. “Kurtul” kelimesi, Nişanyan Sözlük’te eski Türkçe’de “talihli olmak” anlamına gelen “kutur” kelimesinden evrildiği bilgisi yer alıyor.

Kaynak: Nişanyan Sözlük

Bunun yanında kurtuluş kelimesinin “kurt oluş” ifadesinden geldiği iddiasını kanıtlar nitelikte herhangi bir bulguya rastlayamıyoruz. Sonuç olarak bu iddiayı yanlış olarak işaretliyoruz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu