Bilim

Türkiye’de Nesli Tükenen Hayvanlar

Ülkemizde Nesli Tükenen ve Tükenmek Üzere Olan Hayvanlarla İlgili Bir Makale

Türkiye’de Nesli Tükenen Hayvanlar

 

Dünya üzerinde birçok hayvan türünün nesli tükendiği gibi ülkemizde de maalesef ki nesli tükenen birçok hayvan türü bulunmaktadır. Bu hayvan türlerinin çoğu değişen iklim şartlarından dolayı yeni ortamlara ayak uyduramadığı için yok olmuş ya da yok olma aşamasına gelmiştir. Ayrıca bilindiği üzere insanlar, kendilerine yeni yaşam alanları yaratmak adına bazı hayvanların yaşam alanlarına göz dikmekte. Bu gibi sebepler, ülkemizdeki hayvan nesillerinin tükenmesine neden olmuştur. Bunların dışında ise hem ülkemizde hem de dünya üzerinde sanayileşmenin daha da artması ile birçok hayvan türü de yok olma aşamasına gelmiştir. İşte ülkemizde nesli tükenen en önemli hayvanlar:

 

1- Kafkas Bizonu

 

Kafkas Bizonu

 

Kafkas bizonu ya da bilinen bir diğer adı ile Avrupa bizonu, eski zamanlarda daha çok Avrupa ve Anadolu topraklarında yaşamıştır. Tabii Kafkas bizonunun bilinen farklı türleri de olsa günümüzde neredeyse hiçbir türüne ülkemizde rastlanmıyor. Artık daha çok Rusya, Ukrayna ve Polonya çevresinde görülen ve yetişen Kafkas bizonu, genelde Milli park gibi yerlerde yaşamını sürdürmektedir. Bu hayvanın nesli ülkemizde 16. Yüzyılda tükenmiştir.

 

2- Asya Çitası

 

Asya Çitası

 

En asil hayvanlar arasında yer alan Asya çitası, ülkemizde artık görülemeyen hayvanlar arasında yer almaktadır. Her ne kadar bu hayvanın eski zamanlarda Anadolu toprakları üzerinde yaşamını sürdürdüğü pek fazla bilinmese de ülkemizde yaşadıklarının birçok kanıtı vardır. Asya çitasının nesli, Dünya üzerinde de yavaş yavaş  tükenme noktasına gelmiştir. Öyle ki verilere göre Dünya üzerinde 50 civarında Asya çitası yaşamını sürdürmektedir.

3- Hubara Kuşu

 

Hubara Kuşu – Wikipedia

 

Yine en asil ve bir o kadar da güzel hayvanlar arasında yer alan Hubara kuşu, aynı zamanda Dünya üzerinde en nadir görülen kuş türleri arasında da yer almaktadır. Bu kuşu diğer kuşlardan ayıran en büyük özelliği ise neredeyse hiç ses çıkarmamasıdır. Hubara kuşu, Türkiye’de bir dönem yaşamıştır fakat kısa zaman içerisinde maalesef ki nesli tükenmiştir. Bu kuşun neslinin tükenmesinde en büyük rolü oynayanlar ise avcılardır. Hubara kuşları, günümüzde başta Kanarya adaları olmak üzere Kuzey Afrika ve Pakistan’da yaşamını sürdürmektedir.

 

4- Asya Aslanı

 

Asya Aslanı

 

Kedigiller familyasında yer alan Asya aslanı, yine en asil hayvanlar arasındadır. Çoğunlukla Hindistan bölgesinde rastlanan bu hayvanın ülkemizdeki nesli 19. Yüzyılda tükenmiştir. Asya aslanının artık ülkemizde görülmemesi üzerine birçok araştırma yapılmıştır. Yapılan bu araştırmalara göre ise iklim değişiklikleri ve değişen habitat şartları yüzünden Asya aslanının ülkemizde yaşamını sürdüremediği gözlemlenmiştir.

 

Ülkemizde Nesli Tükenme Aşamasına Gelmiş Hayvanlar

 

Ülkemizde başta iklim şartları olmak üzere birçok sebepten ötürü nesli tükenme aşamasına gelmiş hayvanlar bulunmaktadır. Ülkemizde nesli tükenme aşamasına gelen hayvanlar, genelde çeşitli kuruluşlar tarafından koruma altına alınmaktadır. İşte nesli tükenme aşamasına gelmiş bazı hayvanlar:

 

1- Alageyik

 

Alageyik

 

Ala geyik, maalesef ülkemizde nesli tükenme aşamasına gelen en bilindik hayvanlardan bir tanesidir. Yine avcılar yüzünden nesli artık tükenme aşamasına gelmiş ala geyikler, oldukça değerli bir tür olduğu için devlet tarafından koruma altına alınmıştır ve avlanması yasaktır.

 

2- Çizgili Sırtlan

 

Çizgili Sırtlan

 

Yine ülkemizdeki en değerli hayvan türleri arasında yer alan çizgili sırtlanlar, genelde kırsal bölgede yaşar. Soyu tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalan çizgili sırtlanlar, yapılan araştırmalara göre önümüzdeki yıllarda maalesef ki tamamen yok olacak.

 

3- Akdeniz Foku

 

Akdeniz Foku

 

Akdeniz foklarına ülkemizde nadiren rastlanmaktadır. Akdeniz foku, normal foklardan ilk bakışta çok farklı görünmese de aslında bir hayli özel bir türdür. Oldukça uysal bir hayvan olan Akdeniz foku, zaman zaman tehlike altında sert davranışlar gösterebilmektedir. Akdeniz fokları, bazı kuruluşlar tarafından koruma altına alınmıştır fakat hala soyu tükenme tehlikesi ile karşı karşıyadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu