Bayraklar

Amerika Birleşik Devletleri’nin Bayrağının Anlamı

Amerika Birleşik Devletleri'nin bayrağının hikayesi ile ilgili bir yazı

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) bayrağının anlamının nereden geldiğini hiç merak ettiniz mi? Ülkelerin bayraklarının ardında genellikle destansı, tarihi hikayeler vardır. Çünkü bayrak, Ulusu temsilen devlet tarafından kabul edilmiş “Milli” bir değerdir. Gelin ABD’nin bayrağının neyi ifade ettiğini inceleyelim.

ABD’nin Günümüzdeki Bayrağı:

 

ABD’nin Günümüzdeki Bayrağı

 

ABD’nin Bayrağının Tarihi

– ABD’nin Bayrağında üç temel renk görmekteyiz. Bunlar: Koyu Mavi, Beyaz ve Kırmızı. Amerika Birleşik Devletleri’nin 4 Temmuz 1960’da kabul ettiği ve günümüzde hala kullandığı bayrakta 7 kırmızı, 6 beyaz olmak üzere toplam 13 eşit yatay şerit bulunuyor.

  • Beyaz, “saflığı” ve “temizliği” temsil eder.
  • Koyu Mavi,  azmi ve öz veriyi,
  • Kırmızı, destansı özellikleri temsil ediyor “kahramanlık” gibi.

Bayraktaki birbirine paralel on üç adet çizgi ise Birleşik Devletleri oluşturan “on üç koloniyi” temsil ediyor.

ABD Bayrağının Eski Görünümü

ABD bayrağı eskiden nasıl görünüyordu? ABD bayrağı güncel olarak kullandığı hale gelene kadar tam “26 kez” değişim geçirdi. Örneğin devletin kurulduğu ilk zamanlar 1775’te Büyük Birlik Bayrağı (GUF) Britanya Bayrağına ciddi anlamda benziyordu. Bunun sebebi elbette ki ABD’nin Britanya’dan göçen bir grup insanın bu topraklara yerleşmesi ve ulusal değerlerini devam ettirme arzusuydu. Ta ki ABD bağımsızlığını elde edene kadar.

 

ABD Bayrağının ilk görünümü

 

ABD Bayrağının yıldızları neyi temsil ediyor?

ABD Bayrağının renkleri saflığı, azmi ve kahramanlığı temsil ediyor. Peki bayraktaki yıldızların neyi temsil ettiğini hiç merak ettiniz mi? Amerika Birleşik Devletleri’nin bayrağındaki her bir yıldız, her bir eyaleti temsil etmektedir. Bugün ABD’nin bayrağında 50 adet yıldız vardır.

 

ABD’nin 1777 – 1795 Yılları Arasında Kullandığı Resmi Bayrağı. O Yıllarda 13 Tane Eyalet Yıldızı Vardı.

 

  • ABD’nin bağımsızlığını elde ettikten sonra kullandığı bayrakta 13 yıldız vardı. Bunlar: Connecticut, Delaware, Georgia, Maryland, Massachusetts, New Hampshire, New Jersey, New York, Kuzey Karolina, Pensilvanya, Rhode Island, Güney Karolina ve Virginia’yı temsil ediyordu.
  • Amerika’nın Bağımsızlık günü olan her 4 Temmuz‘da ulusal bayrağa bir yıldız eklenmiştir. Bugün bayrağa son eklenen eyalet Hawaii‘dir.

 

Başa dön tuşu