Bayraklar

Rusya Bayrağının Anlamı

Rusya Bayrağının anlamı nedir? Nereden geliyor? Rusya Bayrağının renkleri nedir?

Rusya bugün dünyanın en büyük toprak sınırlarına sahip ülkesi. Gelgelelim bu büyük ülkenin bayrağının hikayesi de bir hayli ilgi çekici. Peki Rusya bayrağının anlamı nedir? Mesela Rusya’nın Bayrağı nereden geliyor? Eğer bu bilgileri merak ediyorsanız, bu yazımızda değineceğiz.

Rusya Bayrağının Günümüzdeki Şekli

Rusya Bayrağının günümüzde kullanılan hali 11 Aralık 1993 tarihinde resmi olarak kabul edilmiştir. Bu tarihten itibaren güncel olarak kullanılmaktadır. Rusya Bayrağının renkleri; Beyaz, Kırmızı ve Mavidir. Bayrak birbirine eşit uzunlukta yatay halde bulunan üç çizgiden oluşmaktadır.

 

Rusya Bayrağı 1993 – Günümüz

 

Rusya Bayrağının Renklerinin Anlamı

Ülkelerin bayraklarının şekli kadar renklerinin anlamı da oldukça önemlidir. Bugün güncel olarak Kullanılan Rusya Bayrağının üç ana temel rengi, yani; Beyaz, Mavi ve Kırmızı rengin bir anlamı var. 22 Ağustos 1994’den beri her 22 Ağustos, Rusya Federasyonu Bayrak Günü olarak kutlanıyor.

  • Beyaz renk “Büyüklüğü, üstünlüğü ve samimiyeti” ,
  • Mavi, “Sadakat ve dürüstlüğü” ,
  • Kırmızı “Cesaret ve yürekliliği” sembolize ediyor.

Anlamı hakkında birçok fikir yürütülen Rus bayrağı 1600’lü yıllarda karasularında kullanılıyorken üstünlük sırasına göre Beyazın Tanrıyı, Mavinin Kralı ya da Çarı, Kırmızının ise halkı temsil ettiğine inanılıyordu.

Rusya Bayrağının Tarihi

Rusya Bayrağının tarihini incelediğimizde pek çok kez değişim geçirdiğini ve şekil değiştirdiğini görebiliriz. Nitekim bugünkü beyaz kırmızı ve mavi renklerden oluşan Rus bayrağı,1600’lü yılların sonunda Rus karasularındaki gemilerin bandırası (Gemi bayrağı) olarak kullanılıyordu.

Rusya Bayrağının İlk Hali. Karasularında Rus donanması kullanıyordu. (1668–1693)

 

Çarlık Rusya Bayrağı (1693–1700)

 

Ticari gemilerin bandırasında bulunan Rus Bayrağı (1705–1917)

 

  • Rusya Bayrağının şekli günümüze kadar birçok kez değişim geçirmiştir. Son olarak bugünkü resmi bayrağı ilk kez 1705 yılında kullanılmıştır.

 

II. Alexander döneminde kabul edilen Rus İmparatorluğu Resmi Bayrağı (1858–1896)

 

  • Rus Çarı İkinci Alexander dönemindeki resmi Rusya İmparatorluğu Bayrağında sırasıya Beyaz, Siyah ve Sarı renkleri vardı.

Sovyetler Birliği Döneminde Kullanılan Resmi Bayrak

Rusyanın bayrağı Sovyetler Birliği döneminde oldukça farklıydı. 8 Kasım 1917’de gerçekleşen Bolşevik Devrimi’nden (Ekim Devrimi) sonra Rusya topraklarında bambaşka bir bayrak kullanılıyordu.

 

Kabul edilen ilk Sovyetler Birliği Bayrağı (1922-1923)

 

Sovyetler Birliğinin kabul edilen son ve “resmi” bayrağı. (1955-1991)

 

  • Sovyetler Birliği döneminde kullanılan meşhur kırmızı bayrağın anlamı da bir hayli ilgi çekici. Ne var ki bu bayrak tam dört kere değişim geçirdi.
  • Kırmızı renk bayraklarda genellikle ihtişamı simgeliyor. Sovyetler Birliğinin bayrağındaki kırmızı renk de Fransız Devrimine önayak olmuş Paris Komünü hareketinin rengine ithafen oluşturulmuş. Çekiç ve orak ise geneli çiftçilik ve hayvancılıkla uğraşan rusya köylüleri ve işçileri; aynı zamanda “Sosyalizmi” temsil ediyor. Yıldız ise Komünist Parti’nin sembolüdür.
Başa dön tuşu