Bayraklar

İsrail Bayrağının Anlamı

İsrail Bayrağının anlamı ne? İsrail Bayrağının tarihi nedir?

Orta Doğu’nun siyasal olarak en önemli ülkelerinden birisi İsrail diyebiliriz. Birçok inanışa ve kültüre ev sahipliği etmiş bu ülke hiç şüphesiz. Peki İsrail Bayrağı ne anlama geliyor? İsrail Bayrağının Tarihi nedir? Bunları merak ediyorsanız bu yazımızda İsrail Bayrağını detaylı bir şekilde inceledik.

İsrail Bayrağının Şekli ve Renklerinin Anlamı

İsrail Bayrağı, beyaz bir zemin üzerinde birbirlerine eşit mesafede bulunan paralel mavi çizgiler ve ortada bir tane mavi renkli yıldızdan oluşur. İsrail Bayrağı resmi olarak 28 Ekim 1948‘de kabul edildi.

  • Beyaz Renk; “Dürüstlük, masumiyet ve barışı
  • Mavi Renk ise “Sadakat, bilgeliği” temsil ediyor.
  • Ortada bulunan yıldız ise, Hz. Davut yıldızından gelmektedir.

 

Resmi İsrail Bayrağı (1948 – Günümüz)

İsrail Bayrağının Tarihi

14 Mayıs 1948’de kurulan İsrail Devleti’nin ilk bayrağı, günümüzde halen değişmemiş bir şekilde resmi olarak kullanılıyor. İsrail Bayrağının tarihine bakacak olursak, bu bayrağın ilk kez 1885 yılında İsrail’in başkenti Tel Aviv’in 8 km güneyinde bulunan “Rishon LeZiyyon” şehrinde bir alay gösterisinde görüldü. Daha sonra Siyonist Hareket’in kurucularından olan Theodor Herzl‘in başkanlık ettiği Birinci Siyonist Kongresi‘nde bugünkü haline benzer bir bayrak kabul edilmiştir.

 

Rishon LeZiyyon Bayrağı (1885)

 

Birinci Siyonizm Kongresi’nde kabul edilen İsrail Bayrağı. Ortada Davut yıldızı görülmektedir. (1897)

  • ❗ Günümüze kadar birçok kez değişim geçiren İsrail Bayrağı, Yahudilerin dua ederken kullandığı bir şal olan ‘Talit‘ten ilham alınarak tasarlanmıştır. Bayraktaki mavi renkli iki şeridin Fırat ve Dicle arasında kurulması planlanan Büyük Siyonizm Devleti olduğuna dair birçok komplo teorisi var. Ancak bununla alakalı net bir kanıt yok.

 

Theodor Herzl’in çizdiği Yahudi Devleti Haritası (1896)

 

Theodor Herzl ve Max Bodenheimer’ın çizdiği Siyonizm Bayrağı. Bugünkü İsrail Bayrağının son haline benzemektedir.
Başa dön tuşu