Bayraklar

Brezilya Bayrağının Anlamı

Brezilya Bayrağının Anlamı Nedir. Brezilya Bayrağının Renkleri Nedir

Brezilya, Latin Amerika’nın, en gelişmiş ülkelerinden biri olarak biliniyor. Sporda olan başarısı, doğal güzellikleri, kendine has kültürel zenginlikleriyle Brezilya her yıl milyonlarca turisti çekiyor. Dünyadaki ülkelerin bayraklarını gözümüzün önüne getirdiğimizde, Brezilya Bayrağının karakteristik özelliklerini hemen hatırlıyoruz. Peki Brezilya bayrağının tarihi, renkleri ve ne anlama geldiğini merak ettiniz mi? Bu yazımızda sizlere Brezilya’nın bayrağının renklerinin neyi sembolize ettiğinden ve tarihinden bahsedeceğiz.

Brezilya Bayrağının Şekli ve Renklerinin Anlamı

Öncelikle Brezilya Bayrağının şeklini hatırlayalım.

 

Brezilya Bayrağı

 

Brezilya Bayrağının şekline baktığımızda, yeşil bir arka plan renginin üzerinde sarı bir dörtgen, onun da içinde dolgulu bir yuvarlak ve son olarak birçok yıldızın çevrelediği “Ordem E Progresso” yazısıyla görülüyor. Oldukça karışık ve birçok anlam barındıran Brezilya Bayrağını gelin inceleyelim.

Bugün güncel olarak kullanılan Brezilya Bayrağı, resmi olarak 11 Mayıs 1992’de kabul edildi. Bayrağın yüzeyinde 27 adet yıldız vardır.

 

  • Brezilya’nın Bayrağındaki yeşil, Brezilya’nın ilk imparatoru I. Pedro’nun Braganza evini temsil ediyor.
  • Bayraktaki sarı renk de eşi Maria Leopoldina’nın Habsburg evini gösteriyor.
  • Bayrakta bulunan koyu renkli mavi daire ve yıldızlar, Rio de Janeiro’nun  gökyüzündeki yıldızlara ithafen resmedilmiştir. Her bir yıldız kümesi, eyaletleri temsil etmektedir.
  • Bayrağın merkezinde bulunan “Ordem e Progresso” yazısı “Düzen ve ilerlemek” anlamına geliyor. Bu ifade Fransız düşünür Auguste Comte’un ‘pozitivizm’ hakkındaki sözünden geliyor.

 

Brezilya Bayrağının Tarihi

Brezilya’nın Bayrağı oldukça eski. Bu bayrak da tıpkı diğer ülkerde olduğu gibi bugünkü hale gelene kadar birçok kez değişim geçirmiştir. Brezilya Federe Cumhuriyeti kurulduktan dört gün sonra, 19 Kasım 1889 tarihinde bu bayrağı resmen kabul etmiştir. Bayrağın tasarımcısı Raimundo Teixeira Mendes‘tir. Bayrak kabul edildiğinde üzerinde 27 değil 21 yıldız vardı.

 

Brezilya’nın Krallığı Bağımsızlık Bayrağı (1822)
  • Brezilya’nın Krallık döneminde kullandığı bayrak (18 Eylül 1 Aralık 1822), bugünkü haline oldukça benzerlik gösteriyordu.
Brezilya Krallığı İlk Bayrağı (1822-1889)
  • Brezilya Krallığı’nın Bayrağı 1822-1889 yılına kadar kullanıldı, bu bayrakta 19 adet yıldız vardı. 1853’te bir tane yıldız eklenmiştir.
Brezilya’nın geçici bayrağı ve ilk hali. 15-19 Kasım 1889 arasında kullanılmıştı.

 

  • Brezilya’nın geçici bayrağı bugünkü renkleri ile benziyordu. Ancak bunun  Mareşal Deodoro da Fonseca bunun geçici bir bayrak olsa da Amerika Birleşik Devletlerinin bayrağına benzediği için endişe duymuş ve değiştirilmesini istemişti. Daha sonra bugünkü tasarımına dönen Brezilya Bayrağında sırasıyla 21, 22, 23 ve 27 adet yıldız eklenmiştir.
Başa dön tuşu