DoğrulamaManşet

“Mehmetçik Gazze’ye” Sloganının Atıldığı Video Güncel mi?

Bulgularımız:

  • Görüntüler İsrail ile Filistin arasında yaşanan güncel olaylarla ilgili değil. Video 10 Mayıs 2021 tarihinde paylaşılmış.

Dün sabah saatlerinde Filistin merkezli Hamas silahlı kanadı Izzeddin Kassam Tugayı, İsrail’e karşı “Aksa Tufanı” isimli bir operasyon başlattığını duyurmuştu. Hamas, İsrail’e ait birçok menzile binlerce roket gönderdi. İsrail’in de bu harekete karşı taaruzda bulunması dünya kamuoyunda büyük ses getirdi. Bölgeden gelen görüntüler, birçok haber kanalı tarafından naklen yayınlandı. İsrail Devleti, bu durum karşısında savaş ilan etti. Birçok ülke bu sıcak çatışmaların durması için sağduyu çağrısında bulundu.

Bugün akşam saatlerinde bir video yayılıma girdi. İddiaya göre İstanbul’da Filistin’i desteklemek için sokaklara çıkan bir grup kişinin “Mehmetçik Gazze’ye” sloganı attığı ve bu görüntülerin güncel olduğu öne sürüldü.

@SeyitYucel06:

Mehmetçik Gazze’ye diye slogan atan meydan delikanlıları; Mehmetçik sizin babanızın emir eri mi? Çok istiyorsanız ortalıkta slogan atmayın kendiniz gidin!.. Bundan bir asır evvel oralarda Mehmetçiğin kanı sebil olmuştu unutmayın!..

@ATAISIK_:

Mehmetçik Gazze’ye diye slogan atan tosunlar! Mehmetçik sizin babanızın emir eri mi? Çok istiyorsanız meydanlarda slogan atmayın kendiniz gidin!

@hunlu_x:

#hamas terör örgütüne destek mitinglerine katınlan mülteciler, Mehmetçik Gazze’ye Diye sloganlar atıyor,lan kanı bozuklar siz kendi ülkenize sahip çıkamazken hangi hakla benim askerimi Gazze’ye göndermeye kalkıyorsunuz,önce kendi ülkenize sahip çıkın vatansızlar…!

Bu videoyu inceledik.

“Mehmetçik Gazze’ye” Sloganı Güncel Olayları mı Gösteriyor?

Öncelikle Google’da “Mehmetçik Gazze’ye” sloganını sorguladığımızda, Yeni Akit Gazetesi’nin de işbu videoyu kullanarak haber oluşturduğunu görüyoruz. Ardından videoda yer alan “Muslimport” yazısı ile anahtar kelimeleri aradığımızda, videonun orijinal haline ulaşıyoruz. Video 10 Mayıs 2021 tarihinde internette paylaşılmış.

Muslimport’un ilgili paylaşımı:

“Mehmetçik Gazze’ye!…” An itibariyle İstanbul İsrail Konsolosluğu önü… İstanbul’dan Tarihi Duruş: Yüzbinler İsrail Konsolosluğu’nu Kuşattı. İstanbul İsrail Konsolosluğu önünde toplanan yüzbinler, ilk kıblemiz #MescidiAksa ve Kudüs’e yönelik saldırılara karşı verilen direnişe destek amacıyla tarihi bir eylem gerçekleştiriliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu